kapszulaendoszkópos vizsgálat,gasztroenterológia,vastagbélrák,polipok

A kapszulaendoszkópiától a mesterséges intelligenciáig – beszélgetés dr. Virág Alexandrával

Sebésznek készült, ám az egyetemi gyakorlatok alkalmával eltérítette eredeti célkitűzésétől a gasztroenterológia. A legnagyobb vonzerőt dr. Virág Alexandra számára az jelentette, hogy ez az orvosi szakterület egyedi módon ötvözi az elméleti tudást a kézzelfogható, manuális készségekkel – ezáltal a betegeknél gyors és látványos eredményeket lehet elérni. A gasztroenterológia dinamikusan fejlődő és folyamatos kihívásokkal teli terület, a képalkotó diagnosztikai és a minimálisan invazív eljárások évről évre jelentősen javítják a terápiák eredményességét.

 

Az innovatív diagnosztikai eljárások közé tartozik például a kapszulás endoszkópia is, melynek specialistája dr. Virág Alexandra. A lenyelhető minikamera segítségével készülő felvételeken a hagyományos endoszkópos technikával nehezen vagy egyáltalán nem vizsgálható területekről nyerünk információt – mondja. Ez a képalkotó eljárás 2001-ben vált elérhetővé, ám az elmúlt két évtizedben sokat fejlődött ez a technológia is. A világ számos országában, így Magyarországon is néhány centrumban, köztük a GasztroKlinikán is használják ezt a módszert a gasztrointesztinális rendellenességek diagnosztizálására.

 

Dr. Virág Alexandra
Dr. Virág Alexandra

A kapszulaendoszkópos vizsgálat előnye

Nagy előnye, hogy a betegek számára a hagyományos endoszkópos beavatkozásokhoz képest komfortosabb a vizsgálat, nem jár kellemetlenséggel, nem igényel invazív beavatkozást – ezért a GasztroKlinika egyre több páciense dönt a kapszulaendoszkópos vizsgálat mellett.

A kapszulás endoszkópia során a beteg lenyel egy kb. 11×24 mm-es videó kapszulát- ez hozzávetőleg akkora, mint egy nagyobb méretű multivitamin tabletta. Ahogy a kapszulát az emésztőrendszer saját perisztaltikus motoros működésével továbbítja, a kapszula az általa készített képeket és adatokat továbbküldi a vezeték nélküli adattárolónak, amit a beteg ez idő alatt az oldalához csatolva visel. Az eljárás befejezése után a képeket az orvos egy szoftveres környezetben számítógéppel értékeli ki.

 

 

 

A rendszer 3 képet rögzít másodpercenként, irányonként. Ennek eredményeként a 11 órás kapszula élettartammal számolva a mini kamera több mint 237600 kép továbbítására képes egy kapszula endoszkópos vizsgálat során, ezzel is tovább javítva diagnosztikai vizsgálat eredményességét.  Dr. Virág Alexandra szerint ennek az egyre professzionálisabb diagnosztikai eszköznek köszönhetően a GasztroKlinika szakorvosai egyre pontosabb képet kapnak egy adott rendellenesség elhelyezkedéséről és annak kiterjedéséről, precízebben tudják meghatározni a kezelési stratégiákat, beleértve a gyógyszeres terápiát és a sebészeti beavatkozásokat is.

A kapszulaendoszkóp segítséget nyújthat a vékonybél-eredetű Crohn-betegség kiterjedésének és aktivitásának pontosabb megállapításában, a kezelési stratégia felállításában. A gastrointestinalis vérzések forrásának lokalizálására is alkalmazzák, különösen akkor, ha a hagyományos endoszkópos eszközzel nem azonosítható a vérzés forrása. Virág Alexandra doktornő szerint ez a módszer kiválóan alkalmas a bélrendszer vizsgálatára és a polipok, valamint egyéb elváltozások azonosítására, azonban nem teszi lehetővé azok közvetlen eltávolítását vagy a biopsziás mintavételt.

Bár a polipok nagy része jóindulatú, egyes típusok idővel rosszindulatúvá alakulhatnak – ezért a GasztroKlinika szakorvosai javasolják a polipok eltávolítását, még akkor is, ha azok még nem mutatnak rákos elváltozásokat. Ez egy proaktív lépés a vastagbélrák megelőzésében, hisz a polipok eltávolítása után szövettani vizsgálat segítségével megállapítható a potenciális rák kockázata. Emellett néhány nagyobb polip kellemetlen tünetet (vérzés), fájdalmat vagy akár bélelzáródást is okozhat, ezek kivétele segíthet a tünetek enyhítésében és javíthatja a GasztroKlinika pácienseinek életminőségét. Bár ritkán, de a kapszula elakadhat a bélrendszer szűkületeiben, ami komplikációkhoz vezethet, ezért megelőzésképpen különféle vizsgálatokat el kell elvégezni.

Mesterséges intelligencia a gasztroenterológia területén

Ezen diagnosztikai eljárás terén folyamatosan zajlanak kutatások világszerte, melyek célja a képminőség javítására, az adatátviteli technológiák fejlesztésére, a kapszula mozgásának pontosabb irányítására, valamint új diagnosztikai funkciók integrálására összpontosítanak. Mindemellett megérkezett a mesterséges intelligencia (MI) is a gasztroenterológia területére, mely dr. Virág Alexandra szerint különösen izgalmas lehetőségeket kínál számunkra. Az MI képes magas szintű pontossággal elemezni az endoszkópos képeket, például a kolonoszkópos vagy a kapszulaendoszkópos beavatkozás során. Ez segíthet az orvosoknak abban, hogy pontosabban azonosítsák a polipokat, daganatokat vagy más elváltozásokat. Mesterségesintelligencia-alapú rendszerek már ma is segítik a klinikai döntéshozatali folyamatokat, támogatják a diagnosztikai protokollok választását és a betegség lefolyásának előrejelzését. A klinikai adatok elemzése által a mesterséges intelligencia hozzájárul a személyre szabott terápiás ajánlások kidolgozásához, amelyek figyelembe veszik a beteg egyéni jellemzőit, mint például genetikai profilját vagy a korábbi kezelések terápiás eredményeit.

A kapszulába rejtett minikamera által rögzített több ezer kép a gyomor-bél rendszer szakaszának minden szegletéről hatalmas mennyiségű információt gyűjt. Ennek az adathalmaznak az elemzése és értelmezése azonban idő- és energiaigényes feladat, amelynek kiváltására a mesterséges intelligencia kiválóan alkalmas. A fejlesztők az intelligens algoritmusok betanításához precízen dokumentált képadatbázisokat használnak, ezek segítenek megtanulni és felismerni a mesterséges intelligenciának a különböző betegségekkel összefüggő elváltozásokat, pl. polipokat vagy daganatokat.

Ez a folyamat olyan – magyarázza dr. Virág Alexandra –, mint amikor egy orvos hosszú évek során szerzett tapasztalatai, esettanulmányai révén alapos jártasságra tesz szert annak érdekében, hogy nagy biztonsággal azonosíthassa a különféle kórképeket. Az MI a „tapasztalatait” gépi tanulás segítségével szerzi, ráadásul nem egy, hanem akár több száz vagy akár több ezer orvosi diagnózis alapján. A szuperokos algoritmusok képesek önállóan azonosítani és osztályozni a kóros elváltozásokat, valamint precízen meghatározzák a kóros elváltozással érintett területek kiterjedését. A különböző időpontokban készült vizsgálati eredmények összevetése lehetővé teszi a betegség lefolyásának nyomon követését és a kezelési módszerek hatékonyságának értékelését. A kapszulaendoszkópos vizsgálat a mesterséges intelligenciával kiegészítve kulcsfontosságú eszközzé válik a modern gasztroenterológiai diagnosztikában.

Dr. Virág Alexandra úgy véli, a mesterséges intelligencia integrálása a klinikai munkába számos kihívást jelent, különösen a különböző generációkhoz tartozó és különféle tapasztalattal rendelkező orvosok számára. Ahhoz, hogy ez a folyamat sikeres legyen, létfontosságú, hogy minden érintett szakember megfelelő képzést és támogatást kapjon. A mesterséges intelligencia bevezetése nem csupán technikai átállást jelent, hanem mélyreható szervezeti és kulturális változásokat is igényel a klinikai gyakorlatokban. Egy jól strukturált, átfogó képzési és támogatási rendszer elengedhetetlen az orvosok hatékony felkészítéséhez. Fontos, hogy az orvosok magabiztosan és hatékonyan alkalmazzák azokat a mesterségesintelligencia-alapú eljárásokat, módszereket a napi gyakorlatban. Ennek eredményeképpen nemcsak a betegellátás minősége javulhat jelentősen, hanem a terápiák eredményessége is optimálisabbá válhat, mely hosszú távon az egész egészségügyi rendszer javát szolgálja.

GasztroKlinika: a páciens elégedettsége a cél 

Dr. Virág Alexandra a GasztroKlinika fiatal és ambiciózus szakorvosaként elégedett eddigi pályájával, mint mondja, az egyetemi évek alatt kevésbé volt tisztában azzal, milyen kihívásokkal és felelősségekkel jár ez a hivatás. Az orvosi eskü letételekor elköteleződött az iránt, hogy etikus és felelősségteljes módon gyakorolja hivatását, tiszteletben tartva a betegek életét, egészségét és magánéletét. Akkor érzi sikeresnek magát, amikor pozitív visszajelzéseket kap munkatársaitól és pácienseitől egyaránt. Úgy véli, az orvoslás olyan terület, ahol soha nem érezheti azt, hogy már mindent tud, mivel az orvostudomány fejlődése új ismeretek megszerzésére és új célok kitűzésére ösztönzi. Ez a folyamatos törekvés és fejlődés adja a szakma igazi szépségét és értékét!

(Szerző: Pálvölgyi Mária) 

kapszulaendoszkópos vizsgálat,gasztroenterológia,vastagbélrák,polipok

Visszahívjuk Önt!

Kérésére visszahívjuk, adja meg nevét, e-mail címét és telefonszámát, kollégáink 24 órán belül jelentkeznek.

A küldés gomb megnyomásával elismerem, hogy elolvastam, megértettem és elfogadom az Adatvédelmi szabályzatot, mely alapján az oldal az adataimat kezeli.