vastagbélrák szűrés

Vastagbélrák: szűrési módszerek

A vastag- és végbélrák (kolorektális rák) az iparosodott országok egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése, és sajnos Magyarországon különösen magas a halálozási aránya. Az Európai Unión belül hazánkban a legnagyobb a rosszindulatú vastag- és végbéldaganatok okozta halálozás. Évente több mint ötezer ember veszti életét, és közel tízezer új esetet regisztrálnak. A vastagbéldaganatok korai felismerése létfontosságú, mivel a korán diagnosztizált esetek sokkal jobban kezelhetők, mint a későbbi stádiumban felfedezettek. A megelőzés és a rendszeres szűrővizsgálatok tehát életmentők lehetnek.

Van néhány alapvető tény mellyel nem árt tisztában lenni, így például érdemes tudni:

  • minél idősebb valaki, annál nagyobb a vastagbélrák kialakulásának a kockázata,
  • a kórkép előfordulási gyakorisága 50 éves kor felett markánsan elkezd növekedni, és 60-80 éves korban a legnagyobb az esélye a kialakulásának,
  • a férfiaknál gyakoribb a vastagbélrák, mint a nőknél.

A vastagbélrák tünetei

A vastagbélrák alattomos betegség, mivel kezdetben gyakran tünetmentes vagy csak általános, nem specifikus panaszokkal jár. Sok esetben a betegek csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor a daganat már előrehaladott állapotban van. A leggyakoribb tünetek közé tartoznak:

  • Székelési szokások megváltozása: székrekedés vagy hasmenés, amelyek korábban nem voltak jellemzők.
  • Hasi fájdalom: tartós, ismeretlen eredetű fájdalom.
  • Nem szándékos fogyás: jelentős súlycsökkenés, amit nem magyaráz diéta vagy életmódbeli változás.
  • Általános gyengeség, fáradtság: tartós kimerültség, elesettség érzése.
  • Vashiányos vérszegénység: a vashiány gyakran a daganatos elváltozások miatt alakul ki.

Mivel ezek a tünetek sok más betegségre is utalhatnak, a rendszeres szűrővizsgálatok segíthetnek időben kiszűrni a vastagbélrákot, még mielőtt a daganat előrehaladott stádiumba kerülne.

A vastagbélrák kockázati tényezői

Bizonyos tényezők növelhetik a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. Az életkor előrehaladtával a betegség előfordulási valószínűsége jelentősen növekszik, különösen 50 év felett, és férfiaknál gyakoribb, mint nőknél. A legfontosabb kockázati tényezők a következők:

  • Életkor: 50 éves kor felett a betegség előfordulása meredeken nő.
  • Genetikai hajlam: azoknál, akiknek a családjában előfordult vastagbélrák, magasabb a kockázat.
  • Bélbetegségek: gyulladásos bélbetegségek, mint a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa, növelik a vastagbélrák kialakulásának esélyét.
  • Táplálkozási szokások: arostban szegény, zsíros és finomított szénhidrátokban gazdag étrend fokozza a rizikót.
  • Életmód: a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a mozgásszegény életmód és az elhízás mind növelhetik a betegség kialakulásának kockázatát.

A vastagbélrák szűrési módszerei

A vastagbélrák korai felismerésének legjobb módja a rendszeres szűrővizsgálatok elvégzése. Számos módszer létezik, amelyek segíthetnek időben felfedezni a daganatot, mielőtt az áttéteket képezne vagy súlyosabb tünetekkel járna.

A leggyakoribb szűrővizsgálatok a következők.

1., Székletvizsgálatok:

  • FOBT (Fecal Occult Blood Test): ez a teszt a székletben rejtett (okkult) vér jelenlétét mutatja ki, ami a daganatos elváltozások vagy más bélproblémák egyik jele lehet. Bár a teszt érzékenysége 45-74% között mozog, pozitív eredmény esetén további vizsgálatokra van szükség.
  • M2PK-teszt: ez az enzimteszt a daganatos sejtek által termelt anyagokat mutatja ki, és már a korai stádiumban is jelezheti a daganat jelenlétét. Pontossága vastagbélrák esetén 85%, míg végbélrák esetén 56%.

A két módszer a vastagbélrák kórlefolyásának különböző kórfolyamatain alapszik, az M2PK egy tumor által termelt enzimet, míg az FOBT a tumor sérülékenysége miatti gyakori vérzését mutatja ki, ezért a két vizsgálat együttes elvégzése növeli a kivizsgálás pontosságát.

2., Kolonoszkópia: a legmegbízhatóbb szűrővizsgálat a vastagbélrák diagnosztizálására. A vizsgálat során egy hosszú, hajlékony endoszkópot vezetnek be a vastagbélbe, amellyel közvetlenül láthatók az elváltozások, polipok, illetve a daganatok. A kolonoszkópia nemcsak diagnosztikai, hanem terápiás célú is lehet, hiszen az eljárás során az orvos eltávolíthatja a polipokat, amelyek rákos elváltozássá válhatnak.

Kinek ajánlott a szűrés?

A vastagbélrák gyógyulási esélyei jelentősen javulnak, ha korai stádiumban fedezik fel és nincs áttét, ezért fontos, hogy mindenki rendszeresen vegyen részt szűrővizsgálaton! A Magyar Gasztroenterológiai Társaság az 50−74 évesek számára javasolja a rendszeres szűrést. Az átlagos kockázatú emberek számára 10 évente ajánlott kolonoszkópiás vizsgálat, ha az előző eredmény negatív volt. A két kolonoszkópia között érdemes évente két székletvértesztet – a FOBT és az M2PK tesztet – elvégezni, különösen az 50 éves kor felettiek számára. Pozitív eredmény esetén további kolonoszkópiás vizsgálatra lehet szükség. Emellett azoknak is ajánlott a gyakoribb szűrés, akik a fent említett rizikócsoportok valamelyikébe tartoznak.

A vastagbélrák kezelési lehetőségei

A vastagbélrák kezelése a daganat stádiumától és a beteg általános állapotától függ. Korai stádiumban a sebészi eltávolítás lehet a leghatékonyabb megoldás, amelyet szükség esetén kemoterápia vagy sugárterápia egészíthet ki. A kezelés sikeressége nagymértékben függ attól, hogy a daganatot milyen korán fedezik fel – ezért is olyan fontos a rendszeres szűrés és a tünetek figyelése.

A vastag- és végbélrák esetében a korai felismerés kulcsfontosságú. Az időben diagnosztizált daganat sokkal jobban kezelhető, és a gyógyulási esélyek is jelentősen javulnak.

A rendszeres szűrővizsgálatok, különösen 50 éves kor felett, életmentőek lehetnek. Emellett azoknak, akiknél családi előzmények vagy egyéb kockázati tényezők állnak fenn, még nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a megelőzésre.

Ne hagyja hogy a vastagbélrák észrevétlen maradjon – adjon magának esélyt az egészséges életre!

Foglaljon időpontot!

Budai GasztroKlinika

1037 Budapest, Bokor utca 17-21. fszt.

+36 1 870 0500 | +36 20 331 6060

konzultacio@gasztroklinika.hu

Pesti GasztroKlinika

1083 Budapest, Szigony utca 26-32.

+36 1 870 0506 | +36 20 527 7005

konzultaciopest@gasztroklinika.hu

Online bejelentkezés: www.gasztroklinika.hu

vastagbélrák szűrés

Visszahívjuk Önt!

Kérésére visszahívjuk, adja meg nevét, e-mail címét és telefonszámát, kollégáink 24 órán belül jelentkeznek.

A küldés gomb megnyomásával elismerem, hogy elolvastam, megértettem és elfogadom az Adatvédelmi szabályzatot, mely alapján az oldal az adataimat kezeli.