Az elmúlt években a fogyasztó injekció népszerűsége jelentősen nőtt, hiszen új hatóanyagokkal bővült a túlsúly és elhízás kezelésére alkalmazható gyógyszerek palettája. Az új hatóanyagok, így a liraglutid és a tirzepatid, az ún. glükagonszerű peptid-1- (GLP-1-) analógok csoportjába tartoznak. A GLP-1-analógokat eredetileg a szénhidrát-anyagcsere karbantartására fejlesztették, de később nyilvánvalóvá vált, hogy jelentős testtömegcsökkenést is előidéznek.
Az említett gyógyszerekről információk elérhetők az NNGYK gyógyszeradatbázisában
A Magyarországon forgalmazott gyógyszerek hivatalos betegtájékoztatói és alkalmazási előírásai elérhetők a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) gyógyszeradatbázisában (www.ogyei.gov.hu/gyogyszeradatbazis/) érhetők el. Az adatbázisban az adott készítmény hatóanyagának (pl. liraglutid, tirzepatid) beírásával könnyedén megtekinthetők a vonatkozó készítményekkel kapcsolatos információkat a kísérőiratokban. Ez az adatbázis megbízható forrásként szolgál az egészségügyi szakemberek és a betegek számára is, biztosítva a hivatalos, naprakész információkhoz való hozzáférést.
Hogyan „működik” a fogyasztó injekció?
A GLP-1 egy, az emberi szervezetben termelődő fehérje, amely normál körülmények között a táplálékfelvétel és az étvágy egyik fő szabályozója. De hogyan segíthet egy kívülről beadott fogyasztó injekció?
A liraglutid és a tirzepatid mint GLP-1-analóg gyógyszermolekulák a GLP-1 hatását utánozzák, így többek között:
- mérséklik az étvágyat, jóllakottságérzetet adnak,
- lassítják a gyomorürülést, teltségérzetet keltenek,
- fokozzák az inzulin felszabadulását,
- elhúzódóvá teszik a glükóz bélből való felszívódását,
- csökkentik a trigliceridszintet (1,2).
Fontos különbség, hogy míg a liraglutid kizárólag GLP-1-úton fejti ki hatását, addig a tirzepatid kettős hatású, mivel a GLP-1 mellett a glükózfüggő inzulinotróp polipeptid (GIP) révén is működik (1).
Hány kilogrammos fogyás a reális cél a fogyasztó injekcióval?
A túlsúlyos vagy elhízott betegek egyik fő kérdése, hogy melyik fogyasztó injekció mennyire eredményes a testtömeg csökkentésében. Már a kiindulási testtömeg legalább 5%-os csökkentése is jelentősen mérsékli az elhízással összefüggő szövődmények (pl. érelmeszesedés, 2-es típusú cukorbetegség) kialakulásának kockázatát. Ez azt jelenti, hogy egy 120 kilogrammos egyénnél már 6 kilogramm fogyás is számottevő egészségnyereséggel jár (2). A GLP-1-analógokkal 5–10%-os testtömegcsökkenés néhány hónap alatt általában elérhető (1,2).
Mennyit lehet fogyni liraglutiddal és tirzepatiddal?
Az eredmények előre nem „borítékolhatók”, hiszen minden ember más kiindulási értékekkel és adottságokkal kezdi el a fogyókúrát. Ugyanakkor a liraglutid igazoltan csökkenti a testtömeget, különösen a zsigeri zsírszövetet, amely kulcsfontosságú a szív- és érrendszeri, valamint cukorbetegség szempontjából (1).
A liraglutiddal végzett klinikai vizsgálatok eredményei biztatóak:
- 12 hetes kezelés után az egyik vizsgálatban a kezelt személyek 67,5%-ánál, míg egy másikban 50,4%-ánál mutatkozott legalább 5%-os testtömegcsökkenés (1).
- A tirzepatid-kezelés pedig klinikailag jelentős, akár 72 hétig tartós fogyást eredményezett a placebóhoz képest (1,2).
Kinek írható fel a fogyasztó injekció?
Kecsegtetően hangzik, de nem minden fogyni vágyónak írhatja fel az orvos. Az említett liraglutid- és tirzepatid-tartalmú gyógyszereket:
- elhízott (ha a testtömegindex – BMI – legalább 30 kg/m²) egyéneknek írhatja fel az orvos, vagy
- olyan túlsúlyos (BMI legalább 27 kg/m²) pácienseknek, akiknél legalább egy testtömeggel kapcsolatos kísérőbetegség (például prediabétesz, 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás, diszlipidémia vagy obstruktív alvási apnoe szindróma) fennáll (1).
A GasztroKlinikán dr. Patai Árpád, belgyógyász, gasztroenterológus és obezitológus szakorvos várja mindazokat, akik szeretnék testsúlyukat biztonságosan csökkenteni, vagy anyagcsere-eredetű emésztőszervi panaszaikra keresnek hatékony, személyre szabott megoldást!
A fogyasztó injekció önmagában kevés
Annak ellenére, hogy a GLP-1-analóg gyógyszerek forradalmasították a gyógyszeres fogyást, közel sem csodaszerekről van szó.
Egyrészt a gyógyszerek önmagukban való alkalmazása nem elegendő – vagyis a kanapén ülve és tévézve senki sem fog tudni lefogyni, hiába a liraglutid vagy a tirzepatid. Lényeges tudni, hogy a GLP-1-analóg hatóanyagok a testtömeg csökkentéséhez kiegészítő kezelésként szolgálnak a csökkentett kalóriatartalmú étrend és a fokozott fizikai aktivitás mellett; vagyis a gyógyszeralkalmazás mellett is hangsúlyt kell fektetni a diétára és a testmozgásra (1).
Hogyan zajlik a terápia?
A fogyasztó injekció beadása egyszerű: bőr alá adandó (szubkután) injekció formájában érhető el. Az injekciók beadására maga a páciens is képes, ha követi orvosa vagy gyógyszerésze utasításait (1). A több héten át tartó terápia jellemzően alacsonyabb gyógyszeradagokkal kezdődik, amelyeket a kezelőorvos lépcsőzetesen emelhet (1).
Kell-e mellékhatásokkal számolni?
Alaptételnek tekinthető, hogy nincs gyógyszer mellékhatás nélkül. Odafigyeléssel és orvosi kontrollal azonban a gyógyszeres terápia folyamata monitorozható, a mellékhatások kockázata csökkenthető, illetve esetleges jelentkezésük esetén korai beavatkozás lehetséges.
A GLP-1-analóg terápia növelheti:
- az emésztőrendszeri zavarok (tipikusan hányinger, hányás, de emellett refluxbetegség, gyomor- és bélrendszeri gyulladás) kialakulásának esélyét,
- az alacsony vérnyomás és az azzal járó szédülés, ájulás kockázatát,
- a fejfájás és az alvászavarok fellépésének esélyét,
- az arthritises betegségek (ízületi gyulladásos fájdalmak) gyakoriságát,
- a vesekövesség és bizonyos vesebetegségek esélyét,
- a gyógyszeralkalmazással összefüggő hasnyálmirigy-gyulladás rizikóját (1,3).
(Forrás: GasztroKlinika)
Irodalomjegyzék:
-
Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet. Gyógyszerinformációk. Elérhető: www.ogyei.gov.hu. Letöltés dátuma: 2025. február 16.
-
Guo H, Zhang Y, Liu Q, et al. Comparative efficacy and safety of GLP-1 receptor agonists for weight reduction: A model-based meta-analysis of placebo-controlled trials. Obesity Pillars. 2025;13:100162. doi:10.1016/j.obpill.2024.100162
-
Xie Y, Chen R, Wang L, et al. Mapping the effectiveness and risks of GLP-1 receptor agonists. Nature Medicine. 2025. doi:10.1038/s41591-024-03412-w