A nyár a szabadtéri játékok, a strandolás és a nyaralás ideje, de sajnos ilyenkor a gyerekek könnyebben összeszedhetnek gyomor- és bélfertőzéseket. A GasztroKlinika gyermekgyógyászai, gyermekgasztroenterológusai szerint érdemes a szülőknek néhány fontos lépést betartaniuk, hogy megvédjék gyermekeiket ezektől a kellemetlen betegségektől. Figyeljünk, és előzzük meg ezeket a fertőzéseket!
Mik a figyelmeztető tünetek?
A gyomor- és bélfertőzések leggyakoribb tünetei gyermekeknél: hányinger és hányás, hasmenés, hasi fájdalom, láz és/vagy étvágytalanság.
Hogy lehet megelőzni a gyomor- és bélfertőzéseket?
Néhány egyszerű lépéssel jelentősen csökkenthetjük a fertőzések kockázatát:
- Minden étkezés előtt, de a szabadtéri játékok, illetve a mosdóhasználat után meg kell mosni a gyerekek kezét szappannal és vízzel! Az alapos kézmosás az egyik legegyszerűbb, de leghatékonyabb módja a kockázatcsökkentésnek!
- Strandon vagy játszótéren ne használjunk közös ivóeszközöket és étkészleteket!
- Csak tiszta, palackozott vagy megfelelően kezelt vizet adjunk a gyerekeknek!
- Fontos, hogy gondoskodjunk arról, hogy az étel mindig friss, alaposan megtisztított, megfelelő módon tárolt, hűtött alapanyagokból készüljön!
- Mindig mossák meg a gyümölcsöket folyó víz alatt, mert a felületi szennyeződések és kórokozók – baktériumok, vírusok, paraziták – a leggyakoribb forrásai a fertőzéseknek! A baktériumok közül különösen veszélyes a Salmonella, mely gyakran található állati ürülékkel szennyezett gyümölcsökön. Ez súlyos gyomor- és bélfertőzést okozhat, amely hányással, hasmenéssel és lázzal jár. A szennyezett vízzel vagy trágyával érintkezett gyümölcsök felületén megtelepedő Escherichia coli (röviden E. coli) bizonyos törzsei szintén súlyos hasmenést, hasi görcsöket és hányást okozhatnak, néha hányinger, hányás és láz is kíséri a fertőzést.
A hosszú ideig hűtött vagy nem megfelelően tárolt gyümölcsök esetén fennáll a Listeria monocytogenes fertőzésének veszélye, ez a baktérium különösen veszélyes lehet várandós kismamákra, újszülöttekre és legyengült immunrendszerű emberekre. Tünete lehet a láz, izomfájdalom és több különféle gasztrointesztinális tünet. A nedves környezetben tárolt vagy sérült gyümölcsökön található penészgombák pedig allergiás reakciókat és légzőszervi problémákat okozhatnak.
Mikor forduljunk gyermekgasztroenterológushoz?
Bár sok gyomor- és bélfertőzés otthoni kezeléssel is elmúlik, bizonyos esetekben a lehet a háttérben meghúzódó okok felderítésére fontos lehet szakember segítségét kérni, különösképpen tartós vagy súlyos tünetek esetén. Például, akkor is, ha a gyermek hányása vagy hasmenése három napnál tovább tart, ha láza 38°C felett van, és nem csillapítható hagyományos módszerekkel.
Az okok felderítéshez érdemes gyermekgyógyász, gyermekgasztroenterológus segítségét kérni, hiszen a hányás és hasmenés gyorsan kiszáradáshoz vezethet, különösen a kicsiknél. Kiszáradásra utaló jelek: kevés vagy sötét színű vizelet, száraz száj és nyelv, sápadt vagy hideg bőr, levertség, álmosság Ha vért találunk a gyermek hányadékában vagy székletében az azonnali kezelést igényelhet. Ha a gyermek nagyon gyenge, apatikus, vagy általános állapota gyorsan romlik, fontos, hogy konzultáljanak gyermekgyógyásszal gyermekgasztroenterológussal!
Vigyázzanak gyermekeink egészségére, és tegyenek meg mindent a megelőzés érdekében! Ha pedig a tünetek súlyosak vagy nem javulnak, akkor forduljanak a budapesti gasztroenterológiai magánklinikánk gyermekgasztroenterológusaihoz, gyermekgyógyász szakorvosaihoz!
Legyen egészséges és vidám a nyaruk!
🏥 GasztroKlinika – Buda
📍 1037 Budapest, Bokor utca 17-21. fszt.
📞 +36 1 870 0500
📱 +36 20 331 6060
📧 konzultacio@gasztroklinika.hu
🌐 Időpontfoglalás
🌐 www.gasztroklinika.hu