gasztroenterológia

Ki a „főnök”: az agy irányítja a bélműködést vagy a bél kormányozza az agyat?

Önnél is jelentkezett már hasfájás vagy hasmenés a fokozott stressz hatására? Ha igen, akkor megtapasztalhatta, hogy a mentális állapota hatással van a bélműködésére. Vagyis az agyunk irányítja a belünket. Mindez azonban fordítva is megtörténhet.

Furcsának tűnhet, de a nyomott hangulat, a depresszió, a szorongás, az autizmus, illetve a neurodegeneratív megbetegedések (pl. Alzheimer-kór, Parkinson-kór) létrejöttében is szerepet kaphat a bélműködés, pontosabban a bélben élő mikroorganizmusok összessége, vagyis a bélflóra. A bél és az agy közötti kapcsolat tehát kétirányú, két főnök létezik, a bél és az agy, és esetenként nem könnyű a működésüket összehangolni.

Szorongó patkányok

Elsőként 1998-ban figyeltek fel arra, hogy ha bizonyos baktériumokat (C. jejuni) adnak a patkányoknak, akkor a patkányok szorongóvá válnak? Kiderült, hogy ezek a baktériumok idegi úton „hangolják át” az agyműködést. Mindez az embereknél is megtörténhet [1–3] Míg egyes baktériumok szorongóvá tehetnek, vannak olyan jótékony bélbaktériumok, amik képesek a szorongásos vagy a depressziós panaszok enyhítésére. Állatkísérletek és humán vizsgálatok alapján is úgy tűnik, hogyha a bélben túlsúlyban vannak a Lactobacillusok és a Bifidobacteriumok (pl. L. acidophilus, L. casei, L. rhamnosus, Bifidobacterium bifidum, B. longum), enyhülhetnek a depressziós és szorongásos tünetek [1–3].

A bél és az agy közti kapcsolat neve: bél-agy tengely

Az agy különféle hírvivő molekulákon és az idegrendszeren keresztül befolyásolhatja a bélflórát és a bélműködést. Cserébe a bélflóra idegi úton, a véráram közvetítésével és az immunrendszer bevonásával küld üzeneteket az agyba. Éppen ezért érdemes gondját viselni annak a másfél kilogrammnyi baktériumnak, amely a beleinkben él. A cél az, hogy azok „jó üzeneteket” továbbítsanak az agy irányába, és kedvezően befolyásolják a hangulatot, a közérzetet és az egészséget. A „jó üzeneteket” küldő „jó baktériumok” kedvelik a rostokat és az antioxidánsokban, vitaminokban dús táplálékokat. Ajánlott, hogy gyakran szerepeljen az étlapon zöldség és gyümölcs. Maguk a jótékony baktériumok is bejuttathatók a bélbe, például élőflórás termékekkel (kefir, joghurt, savanyú káposzta stb.) vagy jól megválasztott probiotikumokkal.

Ön mit tesz bélflórája egészségéért?

Lehetséges, hogy a mentális panaszainak, rossz közérzetének az oka a beleiben gyökerezik? Ne késlekedjen, mielőbb forduljon gasztroenterológus szakorvosainkhoz, dietetikusainkhoz!

 


KORREKT DIAGNÓZIS – HATÉKONY TERÁPIA – SZEMÉLYRE SZABOTT BETEGGONDOZÁS
GASZTROKLINIKA


Forrás:

  1. Appleton J. The Gut-Brain Axis: Influence of Microbiota on Mood and Mental Health. Integr Med (Encinitas). 2018 Aug; 17 (4): 28–32.
  2. The Gut-Brain Connection: How it Works and The Role of Nutrition (healthline.com)
  3. PharmaOnline – Pszichobiotikumok: új távlatok a pszichés kórképek gyógyításában
gasztroenterológia

Visszahívjuk Önt!

Kérésére visszahívjuk, adja meg nevét, e-mail címét és telefonszámát, kollégáink 24 órán belül jelentkeznek.

A küldés gomb megnyomásával elismerem, hogy elolvastam, megértettem és elfogadom az Adatvédelmi szabályzatot, mely alapján az oldal az adataimat kezeli.