Bár az öngyógyítás gyakran gyors megoldásnak tűnik, hosszú távon komoly kockázatokat rejthet. A recept nélkül kapható gyógyszerek sokszor csak elfedik a különféle betegségekre utaló tüneteket, ami súlyos következményekkel járhat, különösen, ha hosszabb ideig, rendszeresen alkalmazzuk őket.
Gyomor- és bélrendszeri mellékhatások: ne ártson önmagának!
Dr. Szabó Alexandra, a budapesti magángasztroenterológiai ellátást nyújtó GasztroKlinika klinikai szakgyógyszerésze szerint sokan nem veszik figyelembe a megfelelő adagolást és a lehetséges gyógyszerkölcsönhatásokat, így könnyen előfordulhat, hogy ahelyett, hogy segítenének, inkább kárt okoznak maguknak. Fontos a személyre szabott terápia, ami illeszkedik az aktuális egészségügyi állapothoz. Mielőtt „gyorsan beugranának a patikába”, érdemes tisztában lenni néhány gyógyszercsoporttal, amelyek különösen a gyomor- és bélrendszerre gyakorolhatnak káros hatást.
- Fájdalom- és gyulladáscsillapítók
Az ibuprofen (pl. Algoflex), diklofenák (pl. Flector), naproxen (pl. Apranax) és az acetilszalicilsav (pl. Aspirin) nem-szteroid gyulladáscsökkentőként hatékonyan enyhítik a fájdalmat és a gyulladást, de tartós használatuk jelentős gyomor- és bélrendszeri mellékhatásokat okozhat, például gyomorfekélyt és vérzést. Ezek a hatások különösen magas kockázatú csoportokban – például időseknél vagy krónikus betegek esetében főleg – gyakoriak, és hosszú távon súlyos szövődményekhez vezethetnek. Ezeket a szereket inkább csak rövid távon, orvosi felügyelet mellett ajánlott alkalmazni.
- Lázcsillapítók
A paracetamol (pl. Neocitran, Coldrex…) különböző formákban – tabletta, kapszula, folyadék, kúp, vízben oldható por – kapható, és hatékonyan csillapítja a lázat, valamint enyhíti a közepes erősségű fájdalmakat. Gyomor- és bélrendszeri mellékhatásai ritkák, de a túlzott mennyiségben szedett paracetamol a májat és a vesét is megterheli, ezért fontos, hogy soha ne lépjük túl az ajánlott adagot, és ne használjunk egyszerre több paracetamolt tartalmazó készítményt (például megfázás elleni kombinált szerekkel együtt).
- Reflux és gyomorégés elleni készítmények
A protonpumpa-gátlók, például a pantoprazol (pl. Controloc, Ulprix, Nolpaza, Noacid) az esomeprazol (pl. Nexium, Emozul) és az omeprazol (pl. Losec) rövid távon enyhítik a gyomor- és bélrendszeri tüneteket, mint például a gyomorégést és a savas refluxot. Azonban hosszú távú alkalmazásuk újabb kockázatokat rejt, mivel ezek a gyógyszerek elfedhetik a komolyabb emésztőrendszeri problémákat, és idővel hozzájárulhatnak a tápanyag, így pl. B12-vitamin és magnézium hiány kialakulásához. Ezeket a gyógyszereket csak időszakosan, orvosi javaslat alapján érdemes használni.
- Megfázás elleni készítmények
Sok megfázás elleni készítmény többféle hatóanyagot kombinál – például fájdalomcsillapítót, köhögéscsillapítót és orrdugulást csökkentő összetevőket –, amelyek együttes alkalmazása megterhelheti a szervezetet, különösen hosszabb távon. A megfázás tüneteinek gyors enyhítésére szánt készítmények gyakran tartalmaznak ibuprofent vagy paracetamolt, amelyek ismételt vagy nagy mennyiségű alkalmazása gyomor- és bélrendszeri problémákat, például gyomorfájást, émelygést és ritka esetekben gyomorvérzést okozhat. A különféle készítmények összeadódó hatása akár túladagoláshoz is vezethet, így fontos, hogy egyszerre csak egyféle készítményt használjunk, és tartsuk be az ajánlott adagot.
- Hashajtók
A hashajtók gyors enyhülést hoznak székrekedés esetén, de hosszú távú használatuk komoly problémákat okozhat a bélrendszerben. A szervezet könnyen hozzászokik ezekhez a szerekhez, így idővel egyre nagyobb adagokra lehet szükség a kívánt hatás eléréséhez. Ez pedig nemcsak a bélrendszer természetes működését gyengítheti, hanem a bélflóra egyensúlyát is felboríthatja. A krónikus hashajtóhasználat következményei között szerepel a „lustává” váló bélrendszer és a krónikus székrekedés, valamint a görcsök és hasmenés, ami hosszú távon kimeríti a szervezetet.
- Gyógynövények
Általános tévhit, hogy a gyógynövényeknek nincs káros hatása a szervezetre. Számos súlyos mellék-és gyógyszerkölcsönhatásért felelősek. A társadalom általános megítélése ezen készítmények irányába tévesen rendkívül pozitív és nem eléggé tudatos. Így pld. a „fogyasztószerek”, növényi altatók és nyugtatók sok esetben felelősek az emésztőrendszeri panaszokért és a gyógyszerkölcsönhatásokért.
Miben segíthet egy gyógyszerész? – tanácsadás a GasztroKlinikán
Dr. Szabó Alexandra, a budapesti GasztroKlinika klinikai szakgyógyszerésze szerint a tünetek gyors enyhítése helyett érdemes a valódi probléma azonosítására összpontosítani. Ha bizonytalanok abban, hogy rendszeresen vagy alkalmanként szedett, receptre vagy recept nélkül kapható gyógyszereiket megfelelő mennyiségben alkalmazzák-e, vagy indokolatlanul szednek-e felesleges mennyiséget, illetve nem állnak-e kölcsönhatásban egymással, érdemes gasztroenterológus vagy szakgyógyszerész tanácsát kérni. Ez különösen fontos, ha gyomor- és bélrendszeri mellékhatások is felmerülhetnek – ebben is segíti önöket a GasztroKlinika klinikai szakgyógyszerésze, aki személyre szabott gyógyszerészi tanácsadást nyújt a klinika páciensei számára.
Időpontfoglaláshoz kérjük, látogasson el a GasztroKlinika weboldalára, és foglaljon időpontot az „Online bejelentkezés” lehetőséget választva, amennyiben telefonon szeretne időpontot egyeztetni, az alábbi elérhetőségeken teheti meg:
Budai Klinika
📍 Cím: 1037 Budapest, Bokor utca 17-21. földszint
📞 Telefon: +36 1 870 0500 vagy +36 20 331 6060
📧 E-mail: konzultacio@gasztroklinika.hu