Az étrend jelentősen befolyásolja a test működését, megfelelő táplálkozással pozitív hatást lehet elérni egyes egészségügyi problémákra és betegségekre. Dietoterápia vagy dietetika olyan terápiás megközelítés, amely az étrend és a táplálkozás szerepét használja fel a betegségek megelőzése és kezelése érdekében.
Gasztroenterológiai magánrendelésünkön dietetikusaink személyre szabott étrendtervekkel és táplálkozási tanácsokkal segítenek Önnek az egészség javításában vagy a specifikus egészségügyi célok elérésében. Fontos, hogy a dietoterápiát mindig képzett szakember irányítsa, mivel minden egyén egyedi egészségügyi állapota és táplálkozási igénye alapján más-más megközelítésre lehet szükség.
A dietetikusok és orvosok a dietoterápiát a következő célok elérésére használhatják:
A gasztroenterológiai betegek esetében a megfelelő táplálkozás rendkívül fontos, mivel az emésztőrendszerükben problémák vagy betegségek léphetnek fel, amelyek befolyásolhatják az étel emésztését, felszívódását és tolerálását. A helyes táplálkozás a tünetek enyhítésében, a betegség kezelésében és az általános egészség fenntartásában kulcsfontosságú lehet.
Olyan betegségek, mint a gyulladásos bélbetegségek, irritábilis bél szindróma (IBS) vagy krónikus hasnyálmirigy-gyulladás, befolyásolhatják az étel emésztését és felszívódását. A megfelelő táplálkozás segíthet enyhíteni a tüneteket, például a hasi fájdalmat, puffadást és hasmenést.
Az emésztőrendszeri betegségek gyakran megnehezítik a tápanyagok, vitaminok és ásványi anyagok felszívódását. Ez könnyen vezethet a hiányállapotok kialakulásához. A megfelelő étrend kialakítása segíthet elkerülni ezeket a hiányokat.
Néhány gasztroenterológiai probléma, mint például a gyulladásos bélbetegségek, befolyásolhatják a testtömeg szabályozását. A megfelelő táplálkozás és étrend segíthet a megfelelő testsúly megtartásában vagy elérésében.
Több gasztroenterológiai betegség, mint például a cöliákia vagy laktózintolerancia, az ételallergiákhoz és intoleranciákhoz kapcsolódik. Az étrend megváltoztatása és a tiltott ételek elkerülése segíthet a tünetek enyhítésében.
Gasztroenterológiai sebészeti beavatkozások (például vastagbél- vagy gyomor-műtétek) után az étrend módosítására lehet szükség a gyógyulás és az emésztési normális működésének támogatására.
A gasztroenterológusok és dietetikusok segíthetnek személyre szabott étrendi terv kialakításában az egyéni egészségi állapot és betegség típusa alapján. Az ilyen betegek esetében a megfelelő étkezési szokások megválasztása és a tápanyagokkal való optimális ellátás nagyban hozzájárulhat a jobb egészséghez és az életminőség javulásához.
A dietetikus az első találkozáskor a beteg kórtörténetére, valamint panaszainak megismerésére fókuszál. Rákérdez az életmódra, étkezési szokásokra, rögzíti az antropometriai és biokémiai paramétereket. Az egyén táplálkozását meghatározó objektív és szubjektív tényezők feltárására összpontosít, vagyis megismeri a páciens táplálkozási szokásait, illetve az egészségi állapotát befolyásoló hatásokat.
Az alapadatok révén felállít egy dietetikai diagnózist, majd táplálásterápiás/táplálkozási tervet, célokat és ehhez lehetséges eszközöket, módszereket javasol. A dietetikus magánrendelésén személyre szabott, az életmódot jelentős mértékben befolyásoló, az egészségi állapotra kedvezően ható elképzeléseit egyéni tanácsadás keretében átbeszéli a pácienssel. A beszélgetés alkalmával megismerteti vele a diéta alapelveit, gyakorlati tanácsokat ad, válaszol a felmerülő kérdésekre, illetve szükség esetén – a páciens kérésére – bevonhatja a megbeszélésbe a gondozót és/vagy a családtagokat.
A GasztroKlinika dietetikusai törekszenek arra, hogy az elméletben megszerzett tudást a gyakorlatban készségszinten is tudja alkalmazni páciensünk. A cél az, hogy a betegek étrendjükkel, táplálkozásukkal kapcsolatosan tudatos döntéseket hozzanak a hétköznapok során.
A táplálkozási napló vezetésének betanítása elengedhetetlen olyan esetekben, amikor az étrend pontosabb megítélésére, mennyiségi elemzésére van szükség, illetve a táplálkozással összefüggő tünetek beazonosítását tűzzük ki célul.
Az egyéni tanácsadás keretében a beteg képességeihez, igényeihez igazodó módon, az előírt kvantitatív étrendek számolásának betanítására nyílik lehetőség is. A beteg által vezetett táplálkozási napló elemzéséhez segítségül szolgálhatnak különféle applikációk, melyek alkalmazásában is segítséget nyújt a dietetikus.
A dietetikai tanácsadást követően lehetőség van személyre szabott étrendet összeállítani, amely leginkább igazodik a páciens neméhez, korához, testsúlyához, munkájához, fizikai aktivitásához. A fő cél nem egy egyoldalú táplálkozás, hanem egy kiegyensúlyozott étrend és élhető életmód kialakítása. Az étrend tartalmazza az egyhetes étlapot kiszabással és bevásárlólistával, részletesen megadva az étkezések tápanyagértékeit (energia, fehérje, zsír, szénhidrát stb.).
A monitorozás, kontrollvizsgálat kulcsfontosságú a minőségbiztosításhoz, ellenőrizhetőséghez. Az eredményes munka a hosszú távú változások elérésében rejlik, ezért fontosnak tartjuk a rendszeres időközönként történő utánkövetést.
Az intervenció hatására bekövetkezett változások, eredmények összegyűjtésével és dokumentálásával a dietetikusok által végzett dietoterápiás beavatkozás, a betegellátás minősége és a kliensek életminősége egyaránt magasabb színvonalúvá válik.
Tanulmányok
Pécsi Tudományegyetem
Szakterületek
Okleveles dietetikus, táplálkozástudományi szakember. Szakértelme kiterjed a tápcsatornai betegségek táplálásterápiájára, túlsúly és elhízás kezelésére, étkezési zavarok kezelésére, valamint a várandósok táplálkozására. Emellett specialistája az allergiák és intoleranciák étrendi kezelésének.
Nyelvismeret
angol
Tanulmányok
Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Kar
Szakterületek
A várandósság alatti helyes táplálkozás szakértőjeként kiemelt ismeretekkel rendelkezik a terhességi cukorbetegséggel kapcsolatos kérdésekben. Érdeklődési területei közé tartozik az inzulinrezisztencia, az elhízás, a cukorbetegség, a pajzsmirigy betegségek, valamint egyéb emésztőrendszeri problémák dietetikai kezelése.
Nyelvismeret
angol
Tanulmányok
Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar
Szakterületek
dietetikus, sport specifikus dietetikus, allergiák és intoleranciák étrendi kezelések specialistája. Több mint 15 éves tapasztalattal rendelkezik különböző betegségek étrendi kezelésében, beleértve a tápcsatornai betegségeket, túlsúlyt, elhízást és étkezési zavarokat. Kiemelt figyelmet fordít a csecsemők és kisgyermekek egészséges táplálására, valamint az allergiák és intoleranciák étrendi kezelésére. Szakértője a laktózintolerancia és inzulinrezisztencia kezelésének.
Nyelvismeret
angol
A feliratkozom gomb megnyomásával elismerem, hogy elolvastam, megértettem és elfogadom az Adatvédelmi szabályzatot, mely alapján az oldal az adataimat kezeli.
© GASZTROKLINIKA 2024 – Minden jog fenntartva.
Kérésére visszahívjuk, adja meg nevét, e-mail címét és telefonszámát, kollégáink 24 órán belül jelentkeznek.