A gasztroszkópia és kolonoszkópia olyan endoszkópos vizsgálatok, melyek lehetővé teszik az orvosok számára, hogy részletesen szemügyre vegyék a gyomor és a vastagbél állapotát.
A gasztroszkópia során egy vékony, rugalmas cső segítségével vizsgáljuk meg a gyomrot és a nyelőcsövet. Ez az eljárás lehetővé teszi az orvosok számára, hogy korai stádiumban észleljék az esetleges problémákat, még mielőtt azok súlyossá válnának. Gyomortükrözés segítségével lehet azonosítani a gyomorfekélyt vagy a nyombélfekélyt, a gyomor- és nyelőcsőgyulladást, a Barrett-nyelőcső betegséget, a gyomorrákot és a nyelőcsőrákot is.
A kolonoszkópos vizsgálat lehetővé teszi az orvosok számára, hogy a vastagbelet (vagy vastagbél és vékonybél egy részét) belülről megvizsgálják. Ez a vizsgálat számos különböző betegség és állapot diagnosztizálására és kezelésére alkalmazható. A kolonoszkópos vizsgálat segítségével ismerhető fel a vastagbélrák, ezzel diagnosztizálhatók és monitorozhatók a gyulladásos bélbetegségek (Crohn-betegség vagy a colitis ulcerosa). A kolonoszkópia segítségével az orvosok megvizsgálhatják a vastagbél belső falát és az esetleges vérzéseket vagy vérzési forrásokat, illetve azonosíthatják a vastagbélfalban azokat a kis tasakokat (divertikulumokat), melyek vérzést vagy gyulladást okozhatnak. A kolonoszkópia hasznos lehet a fájdalom okának feltárására és az emésztési problémák azonosítására.
A kolonoszkópia során egy hajlékony eszközt használunk, amelynek segítségével alaposan átvizsgáljuk a vastagbelet. A vastagbéltükrözés kiváló eszköz a vastagbélrák korai szűrésére és az apró elváltozások felismerésére. Az időben felfedezett problémák kezelése jóval eredményesebb lehet.
A GasztroKlinikán az endoszkópos vizsgálatok teljes spektrumát kérésére fájdalommentesen, altatásban is elvégezzük
Van lehetőség arra is, hogy külön-külön vagy akár egyidőben mindkét vizsgálatot, a gyomor- és a vastagbéltükrözés altatásban elvégezzék a GasztroKlinika szakorvosai.
Általában speciális diétára nincs szükség, de a diagnosztikai vizsgálatot megelőző napokban könnyű ételeket kell fogyasztani és kerülni kell a szénsavas italokat.
Ha a képalkotó diagnosztikai vizsgálat vénás altatásban történik, akkor ön semmiféle kellemetlenséget nem észlel majd, az altatást végző aneszteziológus szakorvos egy vénás kanült helyez be, amelyen keresztül infúziót, altatószert és egyéb szükséges gyógyszert adagol a páciens részére. A beavatkozás előtt megméri a vérnyomását és emellett az egyik kézujjának végére úgynevezett pulzoximétert helyez fel, ami a vizsgálat során a vér oxigénszintjét és a szívfrekvenciát méri folyamatosan. Mellkasára öntapadó EKG-elektródákat tapasztunk, hogy az altatás során a szívműködést folyamatosan ellenőrizhessük. Ezt követően helyezik stabil bal oldalfekvésbe, ha minden készen áll, akkor az aneszteziológus megkezdi az altatószer adagolását, amikor elaludt, akkor kezdődik a képalkotóvizsgálat.
A vizsgálat befejeztével az aneszteziológus szakorvos felfüggeszti az altatószerek adagolását, a légútbiztosító eszközöket az ébresztés azon fázisában távolítja el, amikor ön még gyakorlatilag alszik, de spontán légzése már visszatért. Ezt követően megvárják a teljes ébredést, amely nagyjából 10-15 perc.
A vizsgálatot követően egy-másfél órára egy külön, kifejezetten erre a célra létesített szobába helyezzük el. A megfigyelés ide alatt infúziót kap, a GasztroKlinika munkatársai ellenőrzik a vérnyomását, ezt követően a nővér segítségével felkelhet és átöltözhet. Ha szakorvosaink szerint állapota kielégítő, akkor távozhat, ám arra kérjük, hogy kísérővel menjen, aznap már ne vezessen gépjárművet!
A feliratkozom gomb megnyomásával elismerem, hogy elolvastam, megértettem és elfogadom az Adatvédelmi szabályzatot, mely alapján az oldal az adataimat kezeli.
© GASZTROKLINIKA 2024 – Minden jog fenntartva.
Kérésére visszahívjuk, adja meg nevét, e-mail címét és telefonszámát, kollégáink 24 órán belül jelentkeznek.