Mi a vizsgálat célja?
A gyomortükrözés (gasztroszkópia), vagyis a felső tápcsatorna tükrözése a gyomor, a nyelőcső, valamint a nyombél vizsgálóeljárása. A diagnosztikai vizsgálat alkalmával a szakorvos egy flexibilis csövet (videógasztroszkópot) vezet a beteg felső tápcsatornájába, mely láthatóvá teszi a vizsgált területen az elváltozásokat, fekélyeket, polipokat vagy daganatokat.
Ez az eljárás a refluxbetegség, a fekélybetegség, a daganatok és gyulladások kimutatásának legjobb módszere.
A vizsgálat során szövetminta vételére és kisebb elváltozások eltávolítására is lehetőség van.
Mit kell tudni a vizsgálat előtti konzultációról?
A konzultáció során a gasztroenterológus szakorvos a GasztroKlinikán átbeszéli páciensével az aktuális tüneteket, panaszokat.
Tájékozódik a beteg gyógyszerfogyasztási szokásairól, esetleges gyógyszerérzékenységéről. Fontos, hogy a GasztroKlinika páciense kellő alapossággal, mindenre kiterjedő módon tájékoztassa a szakorvost, ugyanis van néhány eset, mely alapos előkészületet igényel. Így például, ha vérzékenységben szenved vagy véralvadásgátló gyógyszert szed a páciens, akkor a szövetmintavétel esetén a szokottnál nagyobb mértékű vérzés léphet fel. Általánosságban elmondható, hogy a vérnyomáscsökkentő gyógyszereket a vizsgálat előtt be szabad venni, de cukorbetegség esetén külön egyeztetést igényel a vércukorcsökkentő gyógyszer adagolása.
Ezt követően fizikális vizsgálat segítségével a gasztroenterológus szakorvos felméri a beteg állapotát, és amennyiben indokoltnak tartja a gyomortükrözés elvégzését, informálja páciensét a vizsgálat elvégzésével kapcsolatos tudnivalókról, illetve a szükséges előkészületekről. Amennyiben a GasztroKlinikához forduló ügyfelünk hozzájárulását adta a beavatkozáshoz, akkor munkatársaink előjegyzik a vizsgálatra.
Egyszer használatos endoszkóp – speciális lehetőség
Magyarországon a GasztroKlinikán lehetőséget tudunk biztosítani arra, hogy a gyomortükrözést (sőt, a közeljövőben már a vastagbéltükrözést is) egyszer használatos (single use) endoszkóppal végezzük!
Milyen előnyei vannak ennek a módszernek?
- Garantált fertőzésmentesség (maximális infekciókontroll).
- Nincs szükség fertőtlenítésre, így nem igényel sem fertőtlenítőeszközöket, sem fertőtlenítőszereket.
- Az eszköz vezérlőegysége laptop méretű, ezenkívül csak egy kisméretű szén-dioxid-palackra van szükség.
Mindezek alapján kiknek ajánljuk az egyszer használatos eszközzel történő vizsgálatot?
- Ún. immunkompromittált egyének részére, akiknél fokozott a fertőzésveszély (pl. veleszületett vagy szerzett immunhiányos páciensek, onkológiai kezelés alatt állók).
- A rendszer könnyen szállítható és kitelepíthető volta miatt, és mivel nem igényel semmilyen előzetes mosó- és fertőtlenítő-rendszer kiépítését, helyszíni (otthoni, munkahelyi) vizsgálatokra kiválóan alkalmas, tehát mind sürgősségi indikációval (pl. felső tápcsatornai vérzés, idegentest-nyelés), mind munkahelyi (manager) szűrővizsgálatokra, illetve ágyhoz kötött, nem szállítható páciensek esetén is nagyszerű megoldás.
Fájdalmas-e a vizsgálat?
A vizsgálat kellemetlen, mert a vizsgáló eszközt, vagyis az endoszkópot a szájon keresztül kell bevezetni a torokba, majd a nyelőcsőbe. Ha a vizsgálat éber állapotban történik, akkor az eszköz bevezetése öklendezést válthat ki. Ám a kellemetlenségek minimalizálása érdekében a GasztroKlinikán szakorvosaink altatásban is végeznek gyomortükrözést.
Milyen vizsgálatokra lesz szüksége a beavatkozás előtt?
A konzultáció során az orvos részletes felvilágosítást ad arról, hogy a beavatkozás előtt milyen vizsgálatokra lesz szükség, amelyek egy részét helyben, előre egyeztetett időpontban a GasztroKlinika munkatársai elvégzik.
GasztroKlinikán helyben végzett vizsgálatok:
- laborleletetek: teljes vérkép, vércukor, Na, K+, INR szint, vércsoport meghatározás. Fontos, hogy a laborvizsgálat a konzultáció során az orvos által megadott időszakon belül – egy hónapon vagy két hét – készüljön el.
- ultrahang,
- altatás előtti konzultáció az aneszteziológus szakorvossal (személyesen vagy távkonzultáció során),
- szükség esetén EKG-vizsgálat.
Indokolt esetben radiológiai vizsgálatokra is szükség lehet (röntgen, ultrahang, CT, MR), melyek időpont-előjegyzéssel kapcsolatos szervezési feladatait a GasztroKlinika munkatársai intézik.
A minél teljesebb és pontosabb diagnózis érdekében – amennyiben szükséges – a GasztroKlinika munkatársai felveszik a pácienst kezelő szakorvosokkal és/vagy a háziorvossal a kapcsolatot.
Mi a teendője a beavatkozást megelőző 24 órában?
Étkezéssel kapcsolatos tudnivalók
Általában speciális diétára nincs szükség, de a diagnosztikai vizsgálatot megelőző napokban könnyű ételeket kell fogyasztani és kerülni kell a szénsavas italokat.
Megkülönböztetett módon kell eljárni abban az esetben, ha a páciensnél a lisztérzékenységgel (cöliákia) kapcsolatos vizsgálat zajlik. Erről bővebben ide kattintva olvashat!
- A beavatkozás napján éhgyomorra kell jelentkezni a GasztroKlinikán; a vizsgálat előtt általában minimum 8 órával már darabos ételt nem szabad fogyasztani, de gyomorürülési zavar gyanúja esetén a szakorvos kérheti, hogy ennél hosszabb ideig ne egyen.
- Tiszta folyadékot a vizsgálat előtt legfeljebb 4 órával lehet inni. (Szájszáradás esetén tiszta vízzel lehet öblögetni.)
- A fokozott gyomornedv-termelődés elkerülése érdekében kérjük, ne fogyasszon rágógumit sem a vizsgálatot megelőző 24 órán belül!
- Kérjük, a vizsgálat előtti napon már ne dohányozzon!
Hogyan zajlik a vizsgálat?
A GasztroKlinika recepciójára érkezve munkatársaink fogadják és segítik önt abban, hogy kényelmesen felkészülhessen a vizsgálatra.
A beavatkozás előtt a páciensünknek lehetősége lesz konzultálni a vizsgáló és – altatás esetében – az aneszteziológus szakorvosával is. A felmerülő kérdések megválaszolása és az adategyeztetés, valamint a beleegyező nyilatkozat(ok) elolvasását és aláírását követően bekísérik az előkészítő helyiségbe.
- A vizsgálathoz a GasztroKlinika egyszer használatos ruhát biztosít, a gyomortükrözést az endoszkópos vizsgálóban végzik szakorvosaink.
- A vizsgálat az esetek többségében gyors, 5–15 percet vesz igénybe.
Mit kell tudni az altatásról?
Ha a vizsgálat altatásban történik, akkor ön semmiféle kellemetlenséget nem észlel majd, az altatóorvos vénás kanült helyez be, amelyen keresztül infúziót, altatószert és egyéb szükséges gyógyszert kap a páciens. Emellett az egyik kézujj végére úgynevezett pulzoximétert helyeznek fel, ami a vizsgálat során a vér oxigénszintjét és a szívfrekvenciát méri folyamatosan, illetve vizsgálat előtti megmérik a vérnyomását is. A mellkasára öntapadó EKG-elektródákat tapasztanak, hogy az altatás során a szívműködést folyamatosan ellenőrizhessék. Ezt követően helyezik stabil bal oldalfekvésbe a pácienst. Ha minden készen áll, akkor megkezdik az altatószer adagolását, amikor elaludt, akkor kezdik a gasztroszkópos vizsgálatot.
Mit kell tudni az altatás nélküli vizsgálatról?
Altatás nélküli vizsgálat esetén az endoszkópos eszköz bevezetése előtt a garatot érzéstelenítik, ennek eredményeként bizonyos idő elteltével elzsibbad a páciens torka; ekkor egy szakasszisztens segítségével a pácienst lefektetik a vizsgálóasztalra és fogvédőt helyeznek a szájába, ami a vizsgálat során egyaránt védi a fogakat és a vizsgáló eszközt. Ezután következik az eszköz bevezetése, melynek során a nyelőcső elérésekor a vizsgáló orvos arra kéri a pácienst, hogy nyeljen egy nagyot, ezzel segítve a gasztroszkóp továbbvezetését a nyelőcsőbe, majd a gyomorba.
A beavatkozás menete
A gyomortükrözéskor a betegnek a bal oldalára kell feküdnie, felhúzott térdekkel. A gyomortükrözés közben használt gasztroszkóp üvegszálas optikája továbbítja a fényt, illetve a képet az orvos számára. Mivel az eszköz mozgásához és a megfelelő képalkotáshoz szabad térre van szükség, ezért vizsgálat közben az eszköz egyik csatornáján levegőt fújnak a gyomorba, a másik vékony csatornán keresztül pedig speciális fogókkal apró szövetmintát tudnak venni a gyanús elváltozásból.
Milyen kellemetlenségre számíthat a vizsgálatot követően?
A vizsgálat után még érezhet kellemetlenségeket, amelyek többsége néhány óra után elmúlik, például a felhasi diszkomfortérzést, böfögést. Ébren történt vizsgálat után torokfájás is jelentkezhet, amely akár napokig megmaradhat. Az altatásos vizsgálat után ez ritka.
Mi a teendője a beavatkozást követően?
Elbocsátás előtt a GasztroKlinika szakorvosa megosztja önnel a vizsgálat tapasztalatait, tájékoztatja az esetleges szövettaniminta-vétellel kapcsolatos tudnivalókról, illetve arról is informálja, hogy mi a további teendője. (A szövetminta eredményét annak kiértékelése után kapja kézhez!)
A szükséges gyógyszerek felírását, illetve az írásos lelet, fotó- és/vagy videódokumentáció átvételét követően a recepció munkatársainál egyeztethet újabb időpontot, és a számlafizetéssel kapcsolatos ügyintézést is náluk bonyolíthatja le.
Az altatás nélküli vizsgálat után azonnal távozhat, altatás esetén általában egy-másfél órás megfigyelésre lesz szükség. Ennek során infúziót kap, a GasztroKlinika munkatársai ellenőrzik a vérnyomását, ezt követően a nővér segítségével felkelhet és átöltözhet. Ha szakorvosaink szerint állapota kielégítő, akkor távozhat, ám arra kérjük, hogy kísérővel menjen, aznap már ne vezessen gépjárművet!