Örömmel értesítjük pácienseinket, hogy megnyílt a GasztroKlinika új diabetológiai rendelése. Az anyagcsere és a gasztrointesztinális betegségek szűrésével, hatékony kezelésével és folyamatos monitorozásával mostantól még átfogóbb és hatékonyabb ellátást biztosítunk mindazok számára, akik diabéteszben szenvednek vagy fokozott kockázatnak vannak kitéve.
Dr. Turbucz Piroska, klinikánk tapasztalt belgyógyásza, diabetológusa és klinikai farmakológusa különösen nagy hangsúlyt fektet a személyre szabott ellátásra, amely magában foglalja a rendszeres szűrést, a megfelelő terápia beállítását, az életmódváltás ösztönzését, valamint a bélrendszeri betegségek szűrését is.
Gasztroenterológus szakorvosaink a gyomor- és bélrendszeri panaszokkal érkező betegeik számára minden konzultáció alkalmával átadnak egy diabéteszkockázatot felmérő kérdőívet, és arra kérik őket, hogy ezt a rizikófelmérést családtagjaikkal is végeztessék el, hogy időben felismerhessék a cukorbetegség kockázatát és megelőzhessék annak kialakulását.
Nem véletlen, hogy diabéteszszűréssel és -gondozással bővült a GasztroKlinika ellátási palettája, hisz a cukorbetegség előfordulási gyakorisága világszerte folyamatosan növekszik, 2021-re a diabéteszesek száma globálisan elérte az 537 milliót. Dr. Turbucz Piroska a Nemzetközi Diabétesz Szövetség előrejelzésére hivatkozva felhívja a figyelmet arra, hogy 2030-ra ez a szám 643 millióra, 2045-re pedig 783 millióra emelkedhet. Pillanatnyilag Magyarországon minden 12 ember közül 1 személy cukorbeteg vagy kóros szénhidrát-anyagcserével rendelkezik.
Mit kell tudni a diabéteszről?
A glükóz a szervezetünk legfontosabb energiaforrása. Az étkezéssel bevitt glükóz normál esetben az inzulin segítségével jut be sejtjeinkbe, például a májba, izomszövetekbe, zsírszövetekbe, agyba és vesékbe, ahol energiát biztosít a működésükhöz. Inzulin hiányában azonban a glükóz nem képes bejutni a sejtekbe, így azok „éheznek”, és nem tudnak elegendő energiát előállítani a megfelelő működésükhöz.
Diabétesz szűrés: elképzelhető, hogy inzulinrezisztenciája van?!
A cukorbetegség szövődményeinek súlyos következményei
A cukorbetegség tünetei a vér magas cukorszintje miatt alakulnak ki, amely kóros anyagcsereutak aktiválásához és ezek eredményeként káros anyagcseretermékek képződéséhez vezet. Ha a betegséget nem kezelik megfelelően, idővel súlyos szövődmények jelentkezhetnek, mint például retinopátia (a szem ideghártyájának károsodása, amely látásromlással jár), neuropátia (végtagzsibbadás, fájdalom, érzéskiesés, valamint vegetatív működési zavarok, mint impotencia, szapora szívverés, hasmenés, fokozott izzadás, székrekedés), és vesekárosodás (fehérjevizelés, magas vérnyomás, veseelégtelenség). A nagyerek károsodása pedig érelmeszesedést idézhet elő, amely súlyos következményekkel járhat, mint alsóvégtagi érelzáródás, amputáció, koszorúér-betegség (szívinfarktus), illetve agyi erek elzáródása esetén stroke.
Diabétesz hatékony kezelésének jelentősége
A fent említett szövődmények kialakulásának esélye cukorbetegeknél négyszer nagyobb, ami jelentős életminőség-romláshoz vezethet. Dr. Turbucz Piroska szerint ez nemcsak súlyos anyagi terhet ró az egyénre és a családra, hanem komoly mentális és társadalmi kihívásokat is okoz. Szerencsére a cukorbetegség kezelésében ma már számos innovatív készítmény áll rendelkezésre, amelyek megfelelő páciensoktatással, életmódbeli változtatásokkal és gyógyszeres kezeléssel lehetővé teszik, hogy a vércukorszintet az egészséges szinthez közelítsük. Ezáltal a szövődmények kialakulásának kockázata jelentősen csökkenthető.
A cukorbetegség felismeréséig általában hét év telik el
A diabétesz különböző formái a mögöttes kóroki folyamatoktól függően alakulnak ki, leggyakrabban két típus fordul elő.
Az 1-es típusú diabétesz gyakran gyorsan felismerhető a hevesen jelentkező tünetek alapján, mint például gyengeség, szájszárazság, extrém mennyiségű vizeletürítés, testsúlycsökkenés, hasi fájdalom és megnövekedett légzésszám. Ennek a típusnak a kezelése kizárólag inzulinnal lehetséges, mivel az autoimmun folyamat következtében a hasnyálmirigy inzulintermelő béta-sejtjei elpusztulnak, ami relatív vagy abszolút inzulinhiányhoz vezet.
Hazánkban a cukorbetegek több mint 90%-a 2-es típusú diabéteszben szenved, amelyre jellemző az inzulinhatás csökkenése (inzulinrezisztencia). A betegség korai szakaszában az inzulintermelés fokozódik, de idővel, ahogy az inzulintermelő béta-sejtek kimerülnek, az inzulintermelés csökken (relatív inzulinhiány), majd végül megszűnhet. Ez a diabéteszforma gyakran lassan, tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel alakul ki, mint például homályos látás, gyakori fertőzések, bőr- és nemi szervek viszketése, szájszárazság és gyakori vizelés.
A 2-es típusú cukorbetegség tünetei enyhék lehetnek, ennek eredményeként a betegséget csak több, átlagosan hét évvel a kórkép kialakulása után diagnosztizálják. Gyakran csak más célból végzett laboratóriumi vizsgálatok, vagy egyéb speciális szűrővizsgálatok alkalmával, például jogosítvány meghosszabbítása során derül fény a diabéteszre „véletlen leletként”. Ez jelentősen megnehezíti a korai beavatkozást, és ezzel együtt növeli a súlyos szövődmények kialakulásának kockázatát.
A prediabétesz jelentősége és megelőzése
Fontos a glükózanyagcsere diabéteszt megelőző zavarainak, más néven prediabétesznek a felismerése is, hisz ez az állapot tekinthető a cukorbetegség „előszobájának”. Fontos tisztában lenni azzal, hogy prediabétesz esetén a szív- és érrendszeri szövődmények kialakulásának kockázata megközelíti a már kialakult diabétesz esetén tapasztalható szintet.
A prediabétesz állapotok olyan terheléses cukorvizsgálattal (OGTT) azonosíthatók, mint a kóros éhomi vércukorszint és a csökkent glükóztolerancia – ezen esetekben a vércukorértékek az egészséges és a cukorbetegre jellemző értékek között mozognak.
A 2-es típusú diabétesz és a prediabétesz szűrése különösen ajánlott azok számára, akiknél magas a betegség kialakulásának kockázata. A szűrés során 75 gramm glükózzal végzett terheléses vizsgálatot, valamint HBA1C (glikált hemoglobin)-szintmeghatározást alkalmaznak a pontos diagnózis érdekében.
Ebben a korai stádiumban bevezetett életmódbeli változtatások – mint a megfelelő diéta, rendszeres fizikai aktivitás és testsúly normalizálása, illetve szükség esetén gyógyszeres kezelés – jelentősen késleltethetik a 2-es típusú diabétesz kialakulását, hozzájárulva az egészség megőrzéséhez és a súlyosabb szövődmények megelőzéséhez.
Kinek ajánlott a diabétesz- vagy prediabétesz-szűrés?
A diabétesz vagy prediabétesz szűrése az alábbi csoportokba tartozó személyek számára különösen javasolt:
- Családi előzmények: ha az elsőfokú rokonai (szülő, testvér, gyermek) cukorbetegséggel élnek.
- Születési körülmények: ha koraszülöttként vagy alacsony születési súllyal született.
- Életkor: ha elmúlt 45 éves.
- Testsúly: ha elhízott, és a testtömegindexe (BMI) 25 fölött van.
- Nők esetében: ha korábban terhességi diabétesz volt kimutatható, vagy ha 4 kg feletti gyermeket szült.
- Szív- és érrendszeri betegségek: ha fennáll valamilyen szív- és érrendszeri betegség.
- Kockázati tényezők: ha magas koleszterinszinttel, magas vérnyomással küzd, mozgásszegény életmódot folytat, vagy helytelenül táplálkozik.
- Kórelőzmények: ha a korábbi vizsgálatok emelkedett éhomi vércukorszintet vagy csökkent glükóztoleranciát mutattak ki.
- Gyógyszeres kezelés: ha rendszeresen szed bizonyos gyógyszereket, például szteroidokat, alfa-interferont, vízhajtókat vagy pszichiátriai szereket.
- Genetikai hajlam: ha genetikai okok miatt fokozott a kockázata, például bizonyos népcsoportokban, mint a latin-amerikaiak, ahol 2-3-szoros kockázat figyelhető meg.
A rendszeres szűrések és kontrollvizsgálatok lehetőséget adnak arra, hogy időben felismerjük a problémákat, és megfelelő intézkedésekkel javítsuk a betegek életminőségét. A GasztroKlinika szolgáltatásai közé tartozik a diabétesz szűrése, terápiája, valamint a betegek folyamatos gondozása. Dietetikusaink táplálkozási tanácsadással, életmódbeli változtatások tervezésével segítik a pácienseket, hogy elérjék és fenntartsák egészséges életmódjukat. Szükség esetén pszichológusaink is rendelkezésre állnak, hogy támogassák a betegeket a lelki egyensúlyuk megőrzésében, és segítsenek a krónikus betegséggel való megküzdésben.
A GasztroKlinika célja, hogy átfogó, személyre szabott ellátást nyújtson, és minden szükséges támogatást biztosítson a sikeres terápia és a jobb életminőség elérése érdekében. Várjuk önt is, hogy együttműködésünk révén megelőzhessük a cukorbetegség okozta szövődményeket. Kérjük, foglaljon időpontot új diabetológiai rendelésünkre, találjuk meg az ön számára legjobb megoldást!