diabétesz szűrés

Diabétesz szűrés: elképzelhető, hogy inzulinrezisztenciája van?!

Túlsúllyal küzd, de a különféle fogyókúrák nem hozzák meg a remélt eredményt? Indokolatlanul gyarapszik a testsúlya? Rohamszerű álmosságot észlel az étkezések után 2-3 órával? Gyakran tapasztal hirtelen és erős édesség iránti vágyat? Esetleg észrevett sötét, szemölcsszerű bőrelváltozásokat a testén? Elképzelhető, hogy inzulinrezisztenciája van?! Az inzulinrezisztencia egy korai figyelmeztető jel, amely a cukorbetegség előszobája lehet, éppen ezért fontos, ha az említett tüneteket észleli, akkor azonnal keressen fel egy diabetológus szakorvost, vegyen részt diabétesz szűrésen!

 

 

Az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség (diabétesz) szorosan összefügg egymással, ám a két állapot a szervezet működése szempontjából eltér egymástól. Inzulinrezisztencia esetén a test sejtjei kevésbé reagálnak az inzulinra, a hasnyálmirigy által termelt hormonra, amely segít a glükóz (vércukor) bejuttatásában a sejtekbe. Vagyis a szervezet kénytelen több inzulint termelni, hogy kompenzálja a sejtek csökkent érzékenységét az inzulinra. Cukorbetegség esetében a szervezet már nem képes megfelelően szabályozni a vércukorszintet. Két fő típusa van: az 1-es típusú, ahol a hasnyálmirigy nem termel inzulint, és a 2-es típusú – amely gyakran az inzulinrezisztencia következménye –, amikor a sejtek inzulinérzékenysége csökken, és a szervezet nem tud elegendő inzulint termelni vagy hatékonyan felhasználni azt.

Vagyis, ha az inzulinrezisztenciát nem kezelik megfelelően, idővel a hasnyálmirigy nem tud elegendő inzulint termelni, ami a vércukorszint emelkedéséhez és végül cukorbetegséghez vezethet. A kezeletlen inzulinrezisztencia az első lépés lehet a 2-es típusú cukorbetegség felé.

Folyamatosan nő a cukorbetegek és az száma

Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) adatai szerint 2021-ben világszerte körülbelül 537 millió felnőtt élt cukorbetegséggel és ez a szám 2045-re várhatóan 783 millióra emelkedik. Mivel a 2-es típusú cukorbetegség az esetek több mint 90%-át teszi ki, valószínű, hogy az inzulinrezisztenciában szenvedők száma is jelentős. Magyarországon a 2-es típusú cukorbetegség előfordulási gyakorisága folyamatosan növekszik, 2021-ben körülbelül 1 millió magyar élt cukorbetegként, ami alapján az inzulinrezisztencia is gyakori lehet hazánkban. Bár pontos adatok nincsenek az inzulinrezisztens betegek számára vonatkozóan, a növekvő túlsúly és elhízás aránya miatt ez a szám is magas lehet.

Az inzulinrezisztencia kialakulását számos tényező befolyásolhatja

Az inzulinrezisztencia kialakulását számos tényező befolyásolhatja. Jelentős kockázat a túlsúly és az elhízás. A hasi zsír különösen nagy szerepet játszik az inzulinrezisztencia kialakulásában. Az elhízás növeli az inzulin iránti rezisztenciát, mivel a zsírsejtek inzulinhatást gátló vegyületeket szabadítanak fel. Az ülő életmód és a kevés fizikai aktivitás hozzájárulhat az inzulinrezisztencia kialakulásához. A rendszeres mozgás javítja az inzulinérzékenységet, mivel elősegíti a glükóz felvételét az izomsejtekbe.

A családi anamnézis, különösen a cukorbetegség előfordulása az elsőfokú rokonok között, növelheti az inzulinrezisztencia kockázatát. Az inzulinrezisztencia kockázata növekszik az életkor előrehaladtával, mivel a sejtek inzulinérzékenysége idővel csökken. Bizonyos hormonális állapotokmint például a policisztás ovárium szindróma (PCOS) – is növelhetik az inzulinrezisztencia kialakulásának esélyét. A dohányzás is hozzájárulhat az inzulinrezisztencia kialakulásához, mivel a nikotin negatívan befolyásolja az inzulin működését a szervezetben. Az étrend, amely magas szénhidráttartalmú ételekben gazdag, különösen a finomított cukrok és lisztek, szintén növeli az inzulinrezisztencia kockázatát.

Diabétesz szűrés: lappangó tünetek

Az inzulinrezisztencia (IR) a cukorbetegség előszobája lehet, azonban tünetei gyakran észrevétlenek maradnak, mivel ezek a jelek számos más betegségre is utalhatnak. Jellemző a fokozott éhségérzet. Annak ellenére, hogy a szervezet elegendő energiához jut, az inzulinrezisztencia miatt a sejtek nem képesek megfelelően felhasználni a glükózt, ami gyakori éhségérzetet eredményezhet. Jelzésértékű tünet a fáradtság; mivel a sejtek nem képesek hatékonyan felvenni a glükózt, ez állandó fáradtsághoz és kimerültséghez vezethet. Gyakori vizelés és fokozott szomjúság: a vércukorszint emelkedése miatt a vese több vizet bocsát ki a szervezetből, ami gyakori vizelést és szomjúságot eredményezhet. Az inzulinrezisztencia gyakran sötétebb bőrfoltok megjelenésével jár, különösen a nyak, a hónalj és az ágyék környékén. Az inzulinrezisztencia hozzájárulhat a hasi elhízáshoz.  Az ingadozó vércukorszint hatással lehet a koncentrációra és a mentális állapotra. Az inzulinrezisztenciában szenvedő betegek gyakran érezhetnek zsibbadást és bizsergést a kezekben és lábakban. Ezek a tünetek nem feltétlenül jelentkeznek mindenkinél, és más egészségügyi állapotokhoz is kapcsolódhatnak.

Kérdőív a cukorbetegség kockázatának azonosítására

Ha valaki inzulinrezisztenciára gyanakszik, érdemes azonnal orvoshoz fordulni egy korrekt és megalapozott diagnózis érdekében. A diabétesz szűrővizsgálat eredményeképpen egy időben elindított terápiával a cukorbetegség kialakulása megelőzhető vagy késleltethető, a szövődmények pedig elkerülhetők. Töltse le a GasztroKlinika honlapján elérhető 2-es típusú cukorbetegség kockázatának felmérésére szolgáló, a diabétesz szűrése szükségszerűségét jelző FINDRISK kérdőívet.

gasztroklinika diab 1500x500 (002)

Vegye fel a kapcsolatot velünk a diabétesz szűrés érdekében

Jelentkezzen be a GasztroKlinika Pesti Klinikáján működő diabetológiai rendelésére, hogy mihamarabb részt vehessen a diabétesz szűrésén, és megőrizhesse egészségét! Hozza magával a kitöltött kérdőívet!  Ne várja meg a szövődmények kialakulását, vegyen részt diabétesz szűrésen, és figyeljen az egészségére!

Elindult a GasztroKlinika új diabetológiai rendelése

diabétesz szűrés

Visszahívjuk Önt!

Kérésére visszahívjuk, adja meg nevét, e-mail címét és telefonszámát, kollégáink 24 órán belül jelentkeznek.

A küldés gomb megnyomásával elismerem, hogy elolvastam, megértettem és elfogadom az Adatvédelmi szabályzatot, mely alapján az oldal az adataimat kezeli.