Az irritábilis bél szindróma, vagyis az IBS gyakori kórkép, amely minden 5-10. felnőttet érinthet világszerte.
Lehet, hogy Ön is IBS-es?
Az IBS tünetei rendkívül szerteágazók lehetnek, és székrekedés, hasmenés, hasi fájdalom és puffadás, illetve ezek kombinációi egyaránt szerepelhetnek a tünetek között. Nehezíti a helyzetet, hogy sok betegnél a hasmenéses és székrekedéses tünetek felváltva jelentkezhetnek. Gyakori, hogy egyéb betegségekkel, köztük mentális problémákkal (pl. szorongás, depresszió) társul az IBS. Az IBS azonosítása nem könnyű feladat, ezért lényeges, hogy IBS-re utaló panaszok esetén forduljon gasztroenterológushoz, aki a tünetek ismeretében pontos diagnózist tud felállítani és megfelelő terápiát ajánl a panaszok enyhítésére.
Jelek, amik IBS-re hívhatják fel a figyelmet
Az IBS-t visszatérő hasi fájdalom és székletürítési zavar jellemzi. Ha hasi fájdalmat tapasztal és mellette tartósan vagy időközönként székrekedés vagy hasmenés kínozza, netán a kettő felváltva jelentkezik, az IBS lehetőségére is gondolni kell!
Az IBS szakszerű diagnózisa
A gasztroenterológus szakorvosok által kidolgozott Róma IV. kritériumrendszer szerint az irritábilis bél szindróma (IBS) diagnózisa akkor állítható fel, ha a beteg legalább heti egyszer visszatérő panaszokat tapasztal az elmúlt három hónap során, melyekre az alábbi jellemzők közül legalább kettő igaz:
- a panaszok a székletürítéssel kapcsolatosak voltak.
- a tünetek a székletszám megváltozásához kapcsolhatók voltak.
- a tünetek a széklet állagának megváltozásával függtek össze.
Mindemellett a panaszok már legalább 6 hónapja tartanak.
Az IBS nem egy egységes betegségkategória, az IBS-nek 4 különböző alformája létezik:
- székrekedés dominálta IBS
- hasmenés dominálta IBS
- kevert IBS-forma (az előző két csoport keveréke)
- egyéb formájú IBS
Jegyezze fel, hogy milyen a széklete!
A széklet formáját, állagát érdemes megfigyelni, esetleg regisztrálni, mivel az segítséget jelent az orvosi számára a diagnózis felállításában.
A széklet az ún. Bristol-skála alapján különféle típusokba sorolható.
- székrekedés dominálta IBS: az esetek több mint negyedében az 1-2 típusú széklet jellemző, míg az esetek kevesebb, mint negyedében fordul elő 6-7 típusú széklet
- hasmenés dominálta IBS: az esetek több mint negyedében az 6-7 típusú széklet jellemző, míg az esetek kevesebb, mint negyedében fordul elő 1-2 típusú széklet
- kevert IBS-forma: a székletek legalább negyede 1-2 típusú széklet, míg legalább negyede 6-7 típusú széklet
Töltse le a GasztroKlinika Tüneti Naplóját, abban pontosan vezetheti az észlelet tüneteket!
Nem biztos, hogy IBS okozza a panaszokat!
Számos betegség mutathat az IBS-hez hasonló tüneteket, így az IBS diagnózisához lényeges azoknak a kizárása; mindez orvosi feladat és kompetencia. Amennyiben a következő tünetek valamelyike jelen van, az IBS-en kívüli kórképre (is) kell gyanakodni:
- gyomor- és bélrendszeri vérzés,
- ismeretlen eredetű vérszegénység,
- megmagyarázhatatlan okból bekövetkező fogyás,
- nyirokcsomók rendellenességei (pl. duzzanatok),
- közvetlen hozzátartozóknál vastag- és végbélrák jelentkezése,
- a székelési szokásokban hirtelen bekövetkező, jelentős változások.
Miért éppen Ön lehet IBS-es?
Az IBS (irritábilis bél szindróma) kialakulásának okai kevésbé ismertek, de az alábbi tényezők mind növelhetik a kockázatot:
→ A genetikai hajlam jelentős szerepet játszhat: ha közvetlen családtagjai között van IBS-es beteg, az Ön esélyei is megnőnek a betegség kialakulására.
→ Bizonyos gyomor-bélrendszeri fertőzések, mint például az utazási hasmenés, szintén növelhetik az IBS kockázatát.
→ A bélflórát hátrányosan befolyásoló tényezők, például egy antibiotikumos kezelés, emelhetik a betegség kialakulásának valószínűségét.
→ Ha krónikus stresszel küzd, és a megküzdési mechanizmusai nem hatékonyak, szintén nagyobb az esély az IBS megjelenésére.
Amennyiben IBS-re utaló tüneteket észlel, ne habozzon felkeresni egy gasztroenterológust! Az időben felállított diagnózis elengedhetetlen a hatékony terápia megkezdéséhez.
KORREKT DIAGNÓZIS – HATÉKONY TERÁPIA – SZEMÉLYRE SZABOTT BETEGGONDOZÁS
GASZTROKLINIKA
Felhasznált irodalom:
(1) https://www.mdcalc.com/calc/4007/rome-iv-diagnostic-criteria-irritable-bowel-syndrome-ibs
(2) Oka P et al. Global prevalence of irritable bowel syndrome according to Rome III or IV criteria: a systematic review and meta-analysis Lancet Gastroenterol Hepatol. 2020;5(10):908-917.