diagnosztikai vizsgálatok

Képalkotó diagnosztikai vizsgálatok

Képalkotó diagnosztikai vizsgálatok - Gasztro Klinika

Endoszkópos vizsgálatok

Az endoszkópos vizsgálatok a tápcsatorna (a nyelőcső, a gyomor és a nyombél, valamint a vastagbél) betegségeinek felismerésére és a szükséges szövettani mintavételre szolgálnak. A vizsgálatokat a GasztroKlinika gasztroenterológus szakorvosai végzik.

Képalkotó diagnosztikai vizsgálatok - Gasztro Klinika

Mi a vizsgálat célja?

A gyomortükrözés (gasztroszkópia), vagyis a felső tápcsatorna tükrözése a gyomor, a nyelőcső, valamint a nyombél vizsgálóeljárása. A diagnosztikai vizsgálat alkalmával a szakorvos egy flexibilis csövet (videógasztroszkópot) vezet a beteg felső tápcsatornájába, mely láthatóvá teszi a vizsgált területen az elváltozásokat, fekélyeket, polipokat vagy daganatokat. 

Ez az eljárás a refluxbetegség, a fekélybetegség, a daganatok és gyulladások kimutatásának legjobb módszere. 

A vizsgálat során szövetminta vételére és kisebb elváltozások eltávolítására is lehetőség van.

Mit kell tudni a vizsgálat előtti konzultációról?

A konzultáció során a gasztroenterológus szakorvos a GasztroKlinikán átbeszéli páciensével az aktuális tüneteket, panaszokat. 

Tájékozódik a beteg gyógyszerfogyasztási szokásairól, esetleges gyógyszerérzékenységéről. Fontos, hogy a GasztroKlinika páciense kellő alapossággal, mindenre kiterjedő módon tájékoztassa a szakorvost, ugyanis van néhány eset, mely alapos előkészületet igényel. Így például, ha vérzékenységben szenved vagy véralvadásgátló gyógyszert szed a páciens, akkor a szövetmintavétel esetén a szokottnál nagyobb mértékű vérzés léphet fel. Általánosságban elmondható, hogy a vérnyomáscsökkentő gyógyszereket a vizsgálat előtt be szabad venni, de cukorbetegség esetén külön egyeztetést igényel a vércukorcsökkentő gyógyszer adagolása.

Ezt követően fizikális vizsgálat segítségével a gasztroenterológus szakorvos felméri a beteg állapotát, és amennyiben indokoltnak tartja a gyomortükrözés elvégzését, informálja páciensét a vizsgálat elvégzésével kapcsolatos tudnivalókról, illetve a szükséges előkészületekről. Amennyiben a GasztroKlinikához forduló ügyfelünk hozzájárulását adta a beavatkozáshoz, akkor munkatársaink előjegyzik a vizsgálatra. 

Egyszer használatos endoszkóp – speciális lehetőség

Magyarországon a GasztroKlinikán lehetőséget tudunk biztosítani arra, hogy a gyomortükrözést (sőt, a közeljövőben már a vastagbéltükrözést is) egyszer használatos (single use) endoszkóppal végezzük! 

Milyen előnyei vannak ennek a módszernek?
  • Garantált fertőzésmentesség (maximális infekciókontroll).
  • Nincs szükség fertőtlenítésre, így nem igényel sem fertőtlenítőeszközöket, sem fertőtlenítőszereket.
  • Az eszköz vezérlőegysége laptop méretű, ezenkívül csak egy kisméretű szén-dioxid-palackra van szükség. 
Mindezek alapján kiknek ajánljuk az egyszer használatos eszközzel történő vizsgálatot?
  • Ún. immunkompromittált egyének részére, akiknél fokozott a fertőzésveszély (pl. veleszületett vagy szerzett immunhiányos páciensek, onkológiai kezelés alatt állók).
  • A rendszer könnyen szállítható és kitelepíthető volta miatt, és mivel nem igényel semmilyen előzetes mosó- és fertőtlenítő-rendszer kiépítését, helyszíni (otthoni, munkahelyi) vizsgálatokra kiválóan alkalmas, tehát mind sürgősségi indikációval (pl. felső tápcsatornai vérzés, idegentest-nyelés), mind munkahelyi (manager) szűrővizsgálatokra, illetve ágyhoz kötött, nem szállítható páciensek esetén is nagyszerű megoldás.
Fájdalmas-e a vizsgálat?

A vizsgálat kellemetlen, mert a vizsgáló eszközt, vagyis az endoszkópot a szájon keresztül kell bevezetni a torokba, majd a nyelőcsőbe. Ha a vizsgálat éber állapotban történik, akkor az eszköz bevezetése öklendezést válthat ki. Ám a kellemetlenségek minimalizálása érdekében a GasztroKlinikán szakorvosaink altatásban is végeznek gyomortükrözést. 

Milyen vizsgálatokra lesz szüksége a beavatkozás előtt?

A konzultáció során az orvos részletes felvilágosítást ad arról, hogy a beavatkozás előtt milyen vizsgálatokra lesz szükség, amelyek egy részét helyben, előre egyeztetett időpontban a GasztroKlinika munkatársai elvégzik. 

GasztroKlinikán helyben végzett vizsgálatok: 

  • vérvétel (vérkép, alvadási paraméterek, vesefunkció, ionok),
  • ultrahang,
  • altatás előtti konzultáció az aneszteziológus szakorvossal (személyesen vagy távkonzultáció során), 
  • szükség esetén EKG-vizsgálat. 

Indokolt esetben radiológiai vizsgálatokra is szükség lehet (röntgen, ultrahang, CT, MR), melyek időpont-előjegyzéssel kapcsolatos szervezési feladatait a GasztroKlinika munkatársai intézik. 

A minél teljesebb és pontosabb diagnózis érdekében – amennyiben szükséges – a GasztroKlinika munkatársai felveszik a pácienst kezelő szakorvosokkal és/vagy a háziorvossal a kapcsolatot. 

Mi a teendője a beavatkozást megelőző 24 órában?

Étkezéssel kapcsolatos tudnivalók

Általában speciális diétára nincs szükség, de a diagnosztikai vizsgálatot megelőző napokban könnyű ételeket kell fogyasztani és kerülni kell a szénsavas italokat. 

Megkülönböztetett módon kell eljárni abban az esetben, ha a páciensnél a lisztérzékenységgel (cöliákia) kapcsolatos vizsgálat zajlik. Erről bővebben ide kattintva olvashat! 

  1. A beavatkozás napján éhgyomorra kell jelentkezni a GasztroKlinikán; a vizsgálat előtt általában minimum 8 órával már darabos ételt nem szabad fogyasztani, de gyomorürülési zavar gyanúja esetén a szakorvos kérheti, hogy ennél hosszabb ideig ne egyen. 
  2. Tiszta folyadékot a vizsgálat előtt  legfeljebb 4 órával lehet inni. (Szájszáradás esetén tiszta vízzel lehet öblögetni.) 
  3. A fokozott gyomornedv-termelődés elkerülése érdekében kérjük, ne fogyasszon rágógumit sem a vizsgálatot megelőző 24 órán belül! 
  4. Kérjük, a vizsgálat előtti napon már ne dohányozzon!
Hogyan zajlik a vizsgálat?

A GasztroKlinika recepciójára érkezve munkatársaink fogadják és segítik önt abban, hogy kényelmesen felkészülhessen a vizsgálatra. 

A beavatkozás előtt a páciensünknek lehetősége lesz konzultálni a vizsgáló és – altatás esetében – az aneszteziológus szakorvosával is. A felmerülő kérdések megválaszolása és az adategyeztetés, valamint a beleegyező nyilatkozat(ok) elolvasását és aláírását követően bekísérik az előkészítő helyiségbe. 

  • A vizsgálathoz a GasztroKlinika egyszer használatos ruhát biztosít, a gyomortükrözést az endoszkópos vizsgálóban végzik szakorvosaink. 
  • A vizsgálat az esetek többségében gyors, 5–15 percet vesz igénybe.
Mit kell tudni az altatásról?

Ha a vizsgálat altatásban történik, akkor ön semmiféle kellemetlenséget nem észlel majd, az altatóorvos vénás kanült helyez be, amelyen keresztül infúziót, altatószert és egyéb szükséges gyógyszert kap a páciens. Emellett az egyik kézujj végére úgynevezett pulzoximétert helyeznek fel, ami a vizsgálat során a vér oxigénszintjét és a szívfrekvenciát méri folyamatosan, illetve vizsgálat előtti megmérik a vérnyomását is. A mellkasára öntapadó EKG-elektródákat tapasztanak, hogy az altatás során a szívműködést folyamatosan ellenőrizhessék. Ezt követően helyezik stabil bal oldalfekvésbe a pácienst. Ha minden készen áll, akkor megkezdik az altatószer adagolását, amikor elaludt, akkor kezdik a gasztroszkópos vizsgálatot.

Mit kell tudni az altatás nélküli vizsgálatról?

Altatás nélküli vizsgálat esetén az endoszkópos eszköz bevezetése előtt a garatot érzéstelenítik, ennek eredményeként bizonyos idő elteltével elzsibbad a páciens torka; ekkor egy szakasszisztens segítségével a pácienst lefektetik a vizsgálóasztalra és fogvédőt helyeznek a szájába, ami a vizsgálat során egyaránt védi a fogakat és a vizsgáló eszközt. Ezután következik az eszköz bevezetése, melynek során a nyelőcső elérésekor a vizsgáló orvos arra kéri a pácienst, hogy nyeljen egy nagyot, ezzel segítve a gasztroszkóp továbbvezetését a nyelőcsőbe, majd a gyomorba.

A beavatkozás menete

A gyomortükrözéskor a betegnek a bal oldalára kell feküdnie, felhúzott térdekkel. A gyomortükrözés közben használt gasztroszkóp üvegszálas optikája továbbítja a fényt, illetve a képet az orvos számára. Mivel az eszköz mozgásához és a megfelelő képalkotáshoz szabad térre van szükség, ezért vizsgálat közben az eszköz egyik csatornáján levegőt fújnak a gyomorba, a másik vékony csatornán keresztül pedig speciális fogókkal apró szövetmintát tudnak venni a gyanús elváltozásból. 

Milyen kellemetlenségre számíthat a vizsgálatot követően?

A vizsgálat után még érezhet kellemetlenségeket, amelyek többsége néhány óra után elmúlik, például a felhasi diszkomfortérzést, böfögést. Ébren történt vizsgálat után torokfájás is jelentkezhet, amely akár napokig megmaradhat. Az altatásos vizsgálat után ez ritka.

Mi a teendője a beavatkozást követően?

Elbocsátás előtt a GasztroKlinika szakorvosa megosztja önnel a vizsgálat tapasztalatait, tájékoztatja az esetleges szövettaniminta-vétellel kapcsolatos tudnivalókról, illetve arról is informálja, hogy mi a további teendője. (A szövetminta eredményét annak kiértékelése után kapja kézhez!) 

A szükséges gyógyszerek felírását, illetve az írásos lelet, fotó- és/vagy videódokumentáció átvételét követően a recepció munkatársainál egyeztethet újabb időpontot, és a számlafizetéssel kapcsolatos ügyintézést is náluk bonyolíthatja le. 

Az altatás nélküli vizsgálat után azonnal távozhat, altatás esetén általában egy-másfél órás megfigyelésre lesz szükség. Ennek során infúziót kap, a GasztroKlinika munkatársai ellenőrzik a vérnyomását, ezt követően a nővér segítségével felkelhet és átöltözhet. Ha szakorvosaink szerint állapota kielégítő, akkor távozhat, ám arra kérjük, hogy kísérővel menjen, aznap már ne vezessen gépjárművet!

Mi a vizsgálat célja? 

A vastagbéltükrözés-vizsgálat célja a végbél és a vastagbél teljes hosszában a nyálkahártya megtekintése, vérzésforrás vagy szűkült bélszakasz, illetve esetleges daganatos elváltozás azonosítása.

Ennek a vizsgálatnak két szempontból is különösen nagy a jelentősége: 

  • egyrészt Magyarországon egyre több a gyulladásos bélbeteg, szakmai becslések szerint 45-50 ezren küzdenek ezzel a krónikus kórképpel,
  • másrészt az újonnan diagnosztizált vastagbéldaganatok gyakoriságát tekintve Európában Magyarország az első helyen áll a férfiak vonatkozásában, míg harmadik helyen van a nők esetében. 

Hazánkban az összes diagnosztizált daganatos eset 16,7 százaléka vastagbélrák, az a második leggyakoribb halálozási ok. 

A vastagbéltükrözés segítségével idejében eltávolíthatók az úgynevezett polipok, melyek 80-90 százalékban a vastagbélrák okozói.  Ez a diagnosztikai módszer a legjobb és leghatékonyabb a vastagbélpolipok, gyulladások, daganatok diagnosztizálására, a polipok eltávolítására, a végbél- és vastagbélvérzések és alhasi fájdalom okának felderítésére. Kiválóan alkalmas a hasi és székelési panaszok hátterének felderítésére is, illetve a már említett vastagbélrákszűrésre is! 

Mit kell tudni a vizsgálat előtti konzultációról? 

A konzultáció során a gasztroenterológus szakorvos a GasztroKlinikán átbeszéli páciensével az aktuális tüneteket, panaszokat és azok előzményeit. Tájékozódik a beteg gyógyszerfogyasztási szokásairól, esetleges gyógyszerérzékenységéről. 

 

Fontos, hogy a GasztroKlinika páciense kellő alapossággal, mindenre kiterjedő módon tájékoztassa a szakorvost, ugyanis van néhány eset, mely alapos előkészületet igényel. Így például bizonyos szívbillentyű-rendellenességek esetén, a szívbelhártya-gyulladás megelőzése érdekében szükség lehet antibiotikum-terápiára. A cukorbetegségről is feltétlen informálni kell a szakorvost, mert a vastagbéltükrözés előkészítési időszakában felborulhat a szénhidrát-anyagcsere, emiatt szükség lehet a gyógyszer- vagy inzulinadagolás megváltoztatására is. A vérzékeny vagy véralvadásgátló gyógyszert szedő betegek esetében a szövetminta vétele esetén a szokottnál nagyobb mértékű vérzés léphet fel, melyre megfelelő módon kell felkészülni!

 

Ezt követően a GasztroKlinika szakorvosa fizikális vizsgálat segítségével felméri a beteg állapotát, és amennyiben indokoltnak tartja a vastagbéltükrözés elvégzését, informálja páciensét az endoszkópos vizsgálattal kapcsolatos tudnivalókról. 

 

A konzultáció során kitérnek a vastagbéltükrözéses vizsgálathoz nélkülözhetetlen béltisztítással kapcsolatos teendőkre, melyet egy vényre felírt készítmény és speciális diéta segítségével tud a páciens végrehajtani. A vizsgálat sikerességének és értékelhetőségének alapfeltétele a bél megfelelő tisztasága, melyhez az orvos által meghatározott, a gyógyszer adagolására vonatkozó utasításokat és étrendi változtatásokat be kell tartani! 

A vastagbéltükrözés előtti béltisztítással kapcsolatos tájékoztatónkat letöltheti, ha ide kattint! 

 

Amennyiben a GasztroKlinikához forduló ügyfelünk hozzájárulását adta a beavatkozáshoz, akkor munkatársaink előjegyzik a vizsgálatra. 

Fájdalmas-e a vizsgálat? 

A vastagbéltükrözés kellemetlen vizsgálat. A vastagbéltükrözés során az orvos egy körülbelül 1,5 méter hosszú, hajlékony eszköz, a kolonoszkóp segítségével – melyet a végbélnyíláson keresztül vezet a végbélbe – a vastagbél egészét át tudja tekinteni. A vizsgálat során a kolonoszkóp egyik csatornáján levegőt fúj a vastagbélbe, az eszköz másik csatornáján keresztül szükség esetén speciális fogókkal apró szövetmintát tud venni a gyanús elváltozásból, a vastagbélrák megelőzése érdekében a polipokat is ezen a csatornán keresztül tudja eltávolítani. A vizsgálat székelési ingert, haspuffadást, hasi görcsöket és a hashártyalemezek feszülése miatt hasi fájdalmat okozhat a páciensnek.

Ám a kellemetlenségek minimalizálása érdekében a GasztroKlinikán szakorvosaink altatásban is végeznek vastagbéltükrözést. 

Milyen vizsgálatokra lesz szüksége a beavatkozás előtt? 

A konzultáció során a GasztroKlinika gasztroenterológus szakorvosa részletes felvilágosítást ad arról, hogy a beavatkozás előtt milyen vizsgálatokra lesz szükség, melyek egy részét helyben, előre egyeztetett időpontban a GasztroKlinika munkatársai elvégzik. 

GasztroKlinikán helyben végzett vizsgálatok:

 

  • vérvétel (vérkép, alvadási paraméterek, vesefunkció, ionok),
  • ultrahang,
  • altatás előtti konzultáció az aneszteziológus szakorvossal (személyesen vagy távkonzultáció során), 
  • szükség esetén EKG-vizsgálat. 

Indokolt esetben radiológiai vizsgálatokra is szükség lehet (röntgen, ultrahang, CT, MR), melyek időpont-előjegyzéssel kapcsolatos szervezési feladatait a GasztroKlinika munkatársai végzik. 

A minél teljesebb és pontosabb diagnózis érdekében, amennyiben szükséges, akkor a GasztroKlinika munkatársai felveszik a pácienst kezelő szakorvosokkal és/vagy a háziorvossal a kapcsolatot. 

Felső légúti meghűlés, betegség (nátha, influenza, torokgyulladás) esetén az ön biztonsága érdekében nem végezhetjük el a vizsgálatot, kérjük, ez esetben kérjen új időpontot! 

Mi a teendője a beavatkozást megelőző 24 órában? 

Étkezéssel kapcsolatos tudnivalók

A vizsgálat sikerességének és értékelhetőségének alapfeltétele a bél megfelelő tisztasága, melyhez az orvos által meghatározott, a gyógyszer adagolására vonatkozó utasításokat és étrendi változtatásokat be kell tartani! 

 

A vastagbéltükrözés előtti béltisztítással kapcsolatos tájékoztatót eléri, ha ide kattint!

Gyógyszerekkel kapcsolatos tudnivalók

  • A vércukorra ható gyógyszereket (az inzulint, illetve nem inzulin injekciós készítményeket) a vércukor monitorozása mellett kell alkalmazni, egyénileg, az aktuális vércukorszint alapján.
  • A véralvadásgátló szerek alkalmazásával kapcsolatos tudnivalókat a diagnosztikai vizsgálatot megelőző konzultáció alkalmával már átbeszélték a kezelőorvossal, így aszerint kell eljárni!
  • A pajzsmirigyhormon-pótló készítményeket (L-thyroxin-tartalmú szerek) mindig be kell venni, a vizsgálat hajnalán is.

Minden, gyógyszereléssel kapcsolatos kérdésre ki kell térni a tükrözés előtti konzultáció alkalmával! 

 

Dohányzással kapcsolatos tudnivalók

Kérjük, hogy a vizsgálat előtti napon már ne dohányozzon!

Hogyan zajlik a vizsgálat? 

A GasztroKlinika recepciójára érkezve munkatársaink fogadják és segítik önt abban, hogy kényelmesen felkészülhessen a vizsgálatra. 

A beavatkozás előtt a páciensünknek lehetősége lesz konzultálni a vizsgáló és – altatás esetében – az aneszteziológus szakorvosával is. A felmerülő kérdések megválaszolása és az adategyeztetés, valamint a beleegyező nyilatkozat(ok) elolvasását és aláírását követően bekísérik az előkészítő helyiségbe. A vizsgálathoz a GasztroKlinika egyszer használatos ruhát biztosít, a vastagbéltükrözést az endoszkópos vizsgálóban végzik szakorvosaink. 

A vizsgálat az esetek többségében mintegy 35-40 percet vesz igénybe.

Mit kell tudni az altatásról? 

Ha a vizsgálat altatásban történik, akkor ön semmiféle kellemetlenséget nem észlel majd, az altatóorvos vénás kanült helyez be, amelyen keresztül infúziót, altatószert és egyéb szükséges gyógyszert kap. Emellett az egyik kézujj végére úgynevezett pulzoximétert helyezünk fel, ami a vizsgálat során folyamatosan méri a vér oxigénszintjét és a szívfrekvenciát. Vérnyomásmérő is kerül az egyik felkarra, és elvégzik a vizsgálat előtti mérést. A mellkasra öntapadó EKG-elektródákat tapasztanak, hogy az altatás során a szívműködést is folyamatosan ellenőrizhessék. Ezt követően helyezik stabil bal oldalfekvésbe, ha minden készen áll, akkor megkezdik az altatószer adagolását. Amikor a páciens elaludt, akkor kezdik a kolonoszkópos vizsgálatot.

Mit kell tudni az altatás nélküli vizsgálatról? 

Ha altatás nélkül történik a vizsgálat, akkor a páciens az endoszkópos szakasszisztens segítségével elfoglalja a megfelelő helyzetet a vizsgálóasztalon (induláskor bal oldalfekvés). A vizsgálat során, az eszköz könnyebb felvezetése érdekében szükség lehet a testhelyzet változtatására is.

A beavatkozás menete

A vastagbéltükrözés célja a vastagbél teljes áttekintése, a kóros elváltozások felismerése és szövetmintavétel a további vizsgálatokhoz. A mintavétel az endoszkópba vezetett speciális eszköz, a biopsziás fogó segítségével történik, kicsippentve egy kis darabot a vizsgált területet fedő nyálkahártyából. 

A mintavétel kis vérzéssel jár, de az hamar megszűnik és kockázatot nem jelent a páciens számára.

 

Az egyértelműen jóindulatúnak tűnő polipokat lemetszi a gasztroenterológus, majd elküldik szövettani vizsgálatra. A polipok levétele a nyálkahártyából vett szövetmintavételnél komolyabb beavatkozás, hiszen az esetek egy részében a mindössze 3 mm vastag bélfalból is ki kell metszeni egy-egy részt. Ezt a műtéti beavatkozást polypectomiának nevezik, melynek szövődményei lehetnek (vérzés, a bél kilyukadása [perforáció]). Mielőtt az orvos kimetszi a polipot, injekciót ad a polip nyelébe, vagy lapos polipok esetén az alá, és így elemeli a nyálkahártyát a bélfal mélyebb rétegétől, csökkentve ezzel a perforáció veszélyét. Ez az eljárás egyben a vérzésveszélyt is csökkenti. Ezt követően a polip nyelének a bélfalon megmaradó csonkját vagy a metszés utáni sebet kis fémklip segítségével zárja le a beavatkozást végző orvos.

Mi a teendője a beavatkozást követően? 

Elbocsátás előtt a GasztroKlinika szakorvosa megbeszéli önnel a vizsgálat tapasztalatait, tájékoztatja az esetleges szövettaniminta-vétellel kapcsolatos tudnivalókról, illetve arról is informálja, hogy mi a további teendője. A szövetminta eredményét annak kiértékelése után kapja kézhez, melynek ideje 7–10 munkanap. 

A szükséges gyógyszerek felírását, illetve az írásos lelet, fotó- és vagy videódokumentáció átvételét követően a recepció munkatársainál egyeztethet újabb időpontot, és a számlafizetéssel kapcsolatos ügyintézést is náluk bonyolíthatja le. 

Az altatás nélküli vizsgálat után azonnal távozhat, altatás esetén általában 1-1,5 órás megfigyelés szükséges. A megfigyelés ideje alatt infúziót kap, a GasztroKlinika munkatársai ellenőrzik a vérnyomását, ezt követően a nővér segítségével felkelhet és átöltözhet. Ha minden rendben, az altatóorvos és a vizsgáló orvos is úgy látja, akkor elbocsátható. Az altatásban végzett vizsgálatot követően arra kérjük, hogy kísérővel távozzon, aznap már nem vezethet! 

Milyen kellemetlenségre számíthat a vizsgálatot követően? 

Otthonába érve tapasztalhat még kellemetlen tüneteket, amelyek néhány órán belül elmúlnak. A leggyakoribb a hasfájás, melyet szélgörcs okoz, ezért célszerű járkálni, ez segítheti a bennmaradt levegő kiengedését. Az előkészítés során a béltisztítás eredményeként jelentkező hasmenéses, híg széklet kicsípheti a végbélnyílást, amit gyulladáscsökkentő, hámosító kenőccsel érdemes kezelni.

A vizsgálat után általában egy-két órával már lehet enni, de a zsíros és fűszeres ételeket célszerű kerülni. A vizsgálat napján pihenni kell, viszont a következő nap már lehet dolgozni akkor is, ha altatásos kolonoszkópia történt. Ez alól kivételt jelent, ha egy nagyobb polip eltávolítása miatt a vizsgáló orvos hosszabb (néhány napos) pihenést javasol. Amennyiben a vastagbéltükrözés a bélüreget beszűkítő elváltozást igazolt, akkor folyékony-pépes étrendet kell tartani (akár tápszeres táplálást is) a bélelzáródás elkerülése érdekében. 

Mi a vizsgálat célja? 

A kapszulás endoszkópia egy minimálisan invazív diagnosztikai eljárás, melynek során egy kis, gyógyszerkapszula méretű endoszkópot nyel le a páciens. Ez a kapszula áthalad az emésztőrendszeren, miközben felvételeket készít, lehetővé téve ezzel a gasztroenterológus számára, hogy részletes képet kapjon a vékonybél nyálkahártyáján kialakult betegségekről, rendellenességekről. A diagnosztikai módszer alkalmas a gyomor- és vastagbéltükrözéssel nem észlelhető vékonybélvérzések, gyulladások, daganatok, illetve egyéb vékonybélbetegségek azonosítására.

Milyen esetekben javasolt a vizsgálat?                                                                        
  • Krónikus hasi fájdalom, ismeretlen eredetű véres széklet, vagy vashiányos vérszegénység gyanúja esetén.
  • Ismeretlen eredetű emésztőrendszeri tünetek, mint például a krónikus hasmenés, vagy felszívódási zavarok diagnosztizálása céljából.
  • Crohn-betegség diagnosztizálása céljából és kórkép nyomon követése érdekében.
  • A vékonybél daganatos elváltozásainak azonosítására.
  • Polipok, fekélyek, eróziók kizárására.
  • Gastrointestinalis vérzésben szenvedő betegeknél.
  • Familiáris Adenomatosus Polyposis (FAP) örökletes betegség azonosítására.
  • A már diagnosztizált, a gyomor- és bélrendszert érintő betegség esetében a kezelés hatásosságának ellenőrzése érdekében.

 

Fontos tudni, hogy az általános tápcsatornai szűrővizsgálatra alkalmas kapszulaendoszkópia nem helyettesíti teljes mértékben a hagyományos endoszkópos vizsgálatot, mivel a tápcsatorna bizonyos szakaszairól csak részleges információk nyerhetők, és szövettani mintavételre ez az eszköz nem alkalmas.

Milyen esetekben nem használható ez a képalkotó diagnosztikai eszköz?

A kapszulaendoszkópia általában biztonságos eljárás, de mint minden orvosi beavatkozás, ennek is vannak lehetséges kockázatai.

A lehetséges kockázatokat mérlegelve ez a képalkotó eljárás nem ajánlott:

  • a bélrendszerben észlelhető szűkület esetén (ugyanis a kapszula elakadhat a bélben),
  • várandósság idején,
  • ha a páciens pacemakert, beültetett defibrillátort vagy idegi stimulátort visel (ugyanis a kapszula által kibocsátott jelek potenciálisan zavarhatják az elektronikus orvostechnikai eszközök működését. Bár a modern kapszulaendoszkópos rendszerek tervezése során figyelembe veszik az ilyen interferenciák minimalizálását, a kockázat teljes kizárása nem lehetséges),
  • nyelési képtelenség esetén.
Fájdalmas-e a vizsgálat?

A vizsgálatnak van néhány előnye a hagyományos endoszkópos vizsgálathoz képest:

  • a páciens a vizsgálat ideje alatt normál tevékenységeit végezheti, kivéve erős fizikai megerőltetést,
  • nem kell a klinikán várakoznia, otthonában/munkahelyén tartózkodhat,
  • nincs szükség érzéstelenítésre, altatásra, levegőbefúvásra,
  • nincs fájdalom,
  • nincs fertőzésveszély.
Mi a teendője a beavatkozást megelőző 24 órában? 

A kapszulaendoszkópos vizsgálat előtt konzultálnia kell a GasztroKlinika szakorvosával, aki a kapszula lenyelését megelőzően különféle – laboratóriumi és képalkotó – vizsgálatokat írhat elő. Amennyiben mindezen vizsgálatok alapján alkalmazható önnél ez a módszer, akkor annak menetét és a minőségi felvételek készítéséhez szükséges béltisztítással kapcsolatos tudnivalókat átbeszélik. Fontos, hogy a vékonybél teljesen tiszta legyen, ezért a vizsgálat előtti napon kérjük, tartson rostszegény diétát és éjfél után ne étkezzen! Amennyiben gyógyszereket szed, konzultáljon kezelőorvosával a vizsgálat előtt, hogy szükség van-e valamilyen módosításra.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A kapszulás endoszkópos eljárás kezdetekor a beteg lenyel egy kb. 11×24 mm-es minikamerát rejtő kapszulát, ami hozzávetőleg akkora, mint egy nagyobb méretű multivitamin-tabletta. Ahogy a kapszulát az emésztőrendszer saját perisztaltikus motoros működésével továbbítja, a kamera az általa készített képeket és adatokat továbbítja egy vezeték nélküli adattárolónak, amit ön a vizsgálat ideje alatt az oldalához csatolva visel. Az eljárás befejezése után a képeket az orvos egy szoftveres környezetben, számítógéppel értékeli ki. A kapszula működési ideje 8-10 óra.

https://www.youtube.com/watch?v=VmfQ37aUb2I&t=2s

Mit fogyaszthat a vizsgálat ideje alatt? Mire ügyeljen?

A kapszula lenyelését követően 2 órával színtelen, buborékmentes folyadékot fogyaszthat. A vizsgálat közben soha ne vegye le vagy kösse ki az adatok rögzítését végző eszközt. Óvatosan kezelje az adatrögzítőt, kerülje a hirtelen mozdulatokat. Ne üsse oda semmihez, vigyázzon, hogy a kábelek ne törjenek meg! A vizsgálat közben lehetőség szerint kerülje mobiltelefon használatát. Ne végeztessen semmilyen képalkotó vizsgálatot (MR/CT), amíg a kapszula el nem hagyja a szervezetét. Ellenőrizze az adatgyűjtő egység tetején felvillanó fényeket.

Mi a teendője a vizsgálat után?

A vizsgálat végét a testére rögzített adattároló telepének kimerülése jelenti (a villanó fények kialszanak), ekkor vegye le az eszközt magáról. Óvatosan helyezze biztonságos helyre, majd másnap a megbeszélt időpontban hozza vissza a GasztroKlinikára. A kapszula természetes úton távozik a széklettel. Fontos, hogy ellenőrizze, a kapszula kiürült-e. Ha ezt nem észleli 3 napon belül, akkor kérjük, értesítse kezelőorvosát.

Ultrahangvizsgálat

A GasztroKlinikán elérhető ultrahangvizsgálat is, melyet szakorvosaink a diagnózis felállításához és a páciens állapotváltozásának monitorozására használnak. 

Fájdalmas-e a vizsgálat? 

Önmagában a vizsgálat fájdalmatlan, azonban, ha a hasi fájdalom okát keresik, akkor előfordulhat, hogy a vizsgálófej hasfalra gyakorolt nyomása kellemetlen érzetet okoz. 

Hogyan zajlik a vizsgálat? 

A hasi ultrahangvizsgálat során a beteg hanyatt fekszik az ágyon. Hasát szabaddá teszi, bőrét kocsonyás, az ultrahanghullámok terjedését elősegítő zselével kenik be. Az orvos a vizsgálófejet ráhelyezi a bőrére, ezt mozgatva próbál képet alkotni a különböző szervekről. Olykor arra kérheti, hogy vegyen nagy levegőt, azt tartsa bent, netán azt, hogy forduljon oldalra, karjait emelje a feje fölé. A képet a képernyőn kimerevítheti, lemérheti az ott látott szervek méreteit, illetve a képet ki is nyomtathatja, esetleg videóra veheti. 

Mi a teendője a beavatkozást megelőző 24 órában? 

Nagyban növeli a diagnosztikai vizsgálat eredményességet a megfelelő előkészítés – éppen ezért a GasztroKlinika szakorvosa minden esetben tájékoztatja önt arról, hogy a vizsgálat időpontja előtt mit és mikor ehet, ihat. Általánosságban elmondható, hogy a hasi vizsgálat akkor sikeres, ha a páciensnek üres a gyomra és a belei, nagyon zavaró, ha a belekben sok gáz van. Általános elv, hogy a vizsgálat előtt 4-5 órával tanácsos utoljára enni, fontos, hogy előre egyeztesse, bevegye-e a rendszeresen szedett gyógyszerét, beadja-e az inzulinját. 

Mi a teendője a beavatkozást követően? 

Elbocsátás előtt a GasztroKlinika szakorvosa megbeszéli önnel a vizsgálat tapasztalatait, tájékoztatja a szerv(ek)ben talált elváltozásokról. A leletet a beteg rendszerint rövid időn belül kézhez kapja. A vizsgálatot követően szükség esetén a recepció munkatársainál egyeztethet újabb időpontot, és a számlafizetéssel kapcsolatos ügyintézést is náluk bonyolíthatja le. 

Orvosok

dr. bakucz tamás

Tanulmányok

Semmelweis Egyetem

Szakterületek

gyomor- és bélbetegségek azonosítása, terápiája, gondozása, gyomor- és vastagbélrák szűrése, képalkotó vizsgálatok végzése

Nyelvismeret

angol

Dr. Bakucz Tamás

belgyógyász, gasztroenterológus
273a1635 másolat

Tanulmányok

Semmelweis Egyetem

Szakterületek

gyomor- és bélbetegségek azonosítása, terápiája, gondozása, gyomor- és vastagbélrák szűrése, képakoltó vizsgálatok végzése

Nyelvismeret

angol

Dr. Virág Alexandra

belgyógyász, gasztroenterológus

Tanulmányok

Semmelweis Egyetem

Szakterületek

gasztroenterológus, gyulladásos bélbetegségek specialista, biológiai terápia

Nyelvismeret

angol

Dr. Szamosi Tamás PhD

gasztroenterológus

Tanulmányok

Semmelweis Egyetem

Szakterületek

belgyógyász és gasztroenterológus szakorvos, cöliákia és gyulladásos bélbetegségek specialistája, gyomor- és bélbetegségek azonosítása, terápiája, gondozása, gyomor- és vastagbélrák szűrése, képalkotó vizsgálatok végzése

Nyelvismeret

angol, német

Dr. Juhász Márk PhD

szakmai vezető, belgyógyász, gasztroenterológus

Tanulmányok

Semmelweis Egyetem

Szakterületek

gasztroenterológus, gasztrointestinális daganatos betegségek szűrése, krónikus betegség gondozás, hasi ultrahang

Nyelvismeret

angol

Dr. Tóth Kinga PhD

gasztroenterológus

Endoszkópos vizsgálat árak

Gyomortükrözés (gasztroszkópia) éber
56.000 Ft
  • max. 2 területről vett szövettani vizsgálattal
  • 94.000 Ft
  • 3 vagy több területről vett szövettani vizsgálattal
  • 104.000 Ft
    Gyomortükrözés altatásban
    99.000 Ft
  • max. 2 területről vett szövettani vizsgálattal
  • 137.000 Ft
  • 3 vagy több területről vett szövettani vizsgálattal
  • 147.000 Ft
    Vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) éber
    82.000 Ft
  • max. 2 területről vett szövettani vizsgálattal
  • 125.000 Ft
  • 3 vagy több területről vett szövettani vizsgálattal
  • 134.000 Ft
    Vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) altatásban
    130.000 Ft
  • max. 2 területről vett szövettani vizsgálattal
  • 173.000 Ft
  • 3 vagy több területről vett szövettani vizsgálattal
  • 182.000 Ft
    Gyomor- és vastagbéltükrözés altatásban
    177.000 Ft
  • max. 2 területről vett szövettani vizsgálattal
  • 220.000 Ft
  • 3 vagy több területről vett szövettani vizsgálattal
  • 234.000 Ft
    Gyomortükrözés egyszerhasználotos endoszkóppal éber
    315.000 Ft
  • max. 2 területről vett szövettani vizsgálattal
  • 353.000 Ft
  • 3 vagy több területről vett szövettani vizsgálattal
  • 363.000 Ft
    Gyomortükrözés egyszerhasználatos endoszkóppal altatásban
    365.000 Ft
  • max. 2 területről vett szövettani vizsgálattal
  • 403.000 Ft
  • 3 vagy több területről vett szövettani vizsgálattal
  • 413.000 Ft
    Polyp levétel/db
    26.000 Ft
    Nem található adat
    Vérzéscsillapítás (klipp felhelyezés)
    30.000 Ft
    Nem található adat
    Vastagbél jelölés
    25.000 Ft
    Nem található adat
    Kapszulás endoszkópia
    280.000 Ft
    Nem található adat
    diagnosztikai vizsgálatok

    Visszahívjuk Önt!

    Kérésére visszahívjuk, adja meg nevét, e-mail címét és telefonszámát, kollégáink 24 órán belül jelentkeznek.

    A küldés gomb megnyomásával elismerem, hogy elolvastam, megértettem és elfogadom az Adatvédelmi szabályzatot, mely alapján az oldal az adataimat kezeli.