gluténmentes

Öt jó tanács gyerekeknek a gluténmentes élethez

A GasztroKlinika szakértői szerint a gluténmentes étrendre való átállás gyermekkorban is zökkenőmentesen megvalósítható, feltéve, hogy a szülők és a gyermekek megfelelő ismeretekkel felvértezve állnak az élelmiszerüzletek polcai előtt. Vásárláskor az első lépés mindig az, hogy alaposan átvizsgáljuk a termékek címkéit, de mire is kell igazán figyelni? Természetesen elsősorban a „gluténmentes” feliratot kell keresni, ám ha nem találunk ilyen jelölést, érdemes tüzetesen átböngészni az összetevők listáját, és kerülni minden olyan alapanyagot, mint a búza, az árpa, a rozs vagy ezek származékai. Ugyanakkor léteznek olyan termékek is, amelyek első pillantásra ártalmatlannak tűnnek, de rejtett veszélyt jelenthetnek a gluténérzékenyek számára.

1. Mindig olvasd át az összetevőket!

Minden vásárlás előtt figyeljetek arra, hogy az adott termék tényleg gluténmentes legyen. Sok termék rejtett gluténtartalmú lehet, ezért fontos, hogy ellenőrizzétek alaposan a címkét! Élelmiszercímke olvasásakor fontos figyelni a következőkre, különösen akkor, ha gluténmentes étrendet kell követni:

  • Ellenőrizd az összetevők listáját!
    Az összetevők listájában keresd a búza, árpa, rozs, zab és ezek származékait, mint például a maláta vagy malátakivonat. Ezek mind glutént tartalmaznak. További rejtett forrás lehet a hidrolizált növényi fehérje, az élesztőkivonat, illetve a módosított keményítő – ezek az összetevők nem mindig gluténmentesek! Melyiket mire használják?

 Hidrolizált növényi fehérje (HVP): ez egy olyan fehérje, amelyet növényi alapanyagokból (például szójából vagy kukoricából) állítanak elő, és savas vagy enzimes kezelésnek vetnek alá. Ízesítőanyagként használják feldolgozott élelmiszerekben, például levesekben, szószokban, fűszerkeverékekben. Gluténérzékenyek számára akkor jelenthet veszélyt, ha búzából származik, ezért fontos ellenőrizni a forrását.

Élesztőkivonat: az élesztősejtek belsejéből származó összetevő, amelyet gyakran ízfokozóként használnak. Magas természetes glutamáttartalma miatt ízfokozó hatása van (hasonlóan a nátrium-glutamáthoz). Ez általában gluténmentes, de előfordulhat, hogy búzaalapú hordozóanyagot használnak, ezért érdemes figyelni a címkéken.

Módosított keményítő: ez egy olyan keményítő, amelyet kémiai vagy fizikai eljárásokkal módosítottak, hogy különféle élelmiszerek állagát, viszkozitását javítsák. Használják például sűrítőanyagként szószokban, édességekben, levesekben. A forrása lehet kukorica, burgonya vagy búza. Ha búzából származik, glutént tartalmazhat, ezért fontos ellenőrizni a címkéken a forrást.

Ezek az összetevők gyakran rejtetten jelennek meg az élelmiszerekben, ezért a gluténérzékenyeknek különös figyelmet kell fordítaniuk rájuk.

  • Figyeld az allergén információkat: gyakran külön rubrikában tüntetik fel a „tartalmazhat allergéneket” vagy „nyomokban tartalmazhat” részt. Itt figyelj a gluténre vagy búzára való utalásokra.
  • Keresd a „gluténmentes” jelzést: ha egy termék biztosan gluténmentes, akkor a „gluténmentes” feliratot keresd a csomagoláson, vagy az „áthúzott búzakalász” jelölést, amely igazolja a gluténmentességet.
  • Ügyelj a keresztszennyeződés-veszélyre: olyan feliratokat is figyelj, mint „búzát tartalmazó üzemben készült” vagy „gluténtartalmú termékekkel egy létesítményben készült”, mert ezek jelzik a keresztkontamináció, vagyis a keresztszennyeződés lehetőségét.
  • Ellenőrizd az élelmiszer-adalékanyagokat: egyes adalékanyagok, mint például a maltodextrin vagy a dextrin, glutént is tartalmazhatnak, ha búzából származnak. Mindig járj utána, hogy az adalékanyag gluténmentes-e!

Vagyis a rendszeres címkeolvasás alapvető fontosságú egy cöliákiás, gluténérzékeny személy számára, mivel a rejtett források veszélyt jelenthetnek! 

2. Változatos étrend, boldog pocak!

A gluténmentes étrend is lehet változatos és izgalmas. Keresd a természetes gluténmentes alapanyagokat! Nézzük, mit ehettek bátran, mikor, mire kell vigyáznotok!

  • Friss gyümölcsök és zöldségek – minden természetes, feldolgozatlan gyümölcs és zöldség gluténmentes, ám az aszalt változatnál figyelni kell, mert glutént tartalmazhat!
  • Húsok és halak – feldolgozatlan, natúr húsok: halak, baromfi, marhahús, sertéshús gluténmentesek (de figyeljünk fűszeres, előre pácolt verziókra).
  • Tejtermékek – natúr tej, joghurt, sajt és vaj gluténmentesek, de ízesített vagy sűrített változatoknál ellenőrizni kell az összetevőket.
  • Tojás – minden formában gluténmentes.
  • Gluténmentes gabonák és lisztek – rizs (fehér, barna), kukorica, quinoa, hajdina, köles, amaránt, cirok.
  • Olajok és zsírok – hidegen sajtolt olajok, mint olívaolaj, kókuszolaj, napraforgóolaj.
  • Diófélék és olajos magvak – natúr, sózatlan diófélék és magvak gluténmentesek, de a csomagolt változatoknál figyelni kell a szennyeződésre!
  • Hüvelyesek – bab, lencse, csicseriborsó, borsó, ezek mind gluténmentesek.
  • Fűszerek – a natúr fűszerek gluténmentesek, de fűszerkeverékeknél érdemes ellenőrizni az összetevőket.
  • Finomított cukor és méz – alapvetően gluténmentesek, bár a feldolgozott édességeknél mindig érdemes a címkét ellenőrizni!

3. Kérdezzetek bátran!

Étteremben vagy vendégségben ne féljetek kérdezni az ételek összetevőiről. Ha nem vagytok biztosak benne, hogy egy étel gluténmentes, jobb, ha rákérdeztek, így elkerülhetitek a kockázatokat! Ha nem tudjátok a választ, bizonytalanok vagytok, akkor inkább válasszatok olyat, amiről biztosan tudjátok, nem okoz kellemetlen tüneteket számotokra!

4. Főzzetek együtt!

appy family with child preparing vegetable salad

Próbáljátok ki a családi főzőcskézést gluténmentes alapanyagokkal! Ez nemcsak szórakoztató, de segít abban is, hogy magabiztosabbak legyetek az alapanyagok válogatásában és az ételek elkészítésének módjában! Válogattunk nektek néhány receptet Átol Tibor gluténmentes ételek készítésére specializálódott séf blogjából, amit, ha kipróbáltok, biztos, hogy nagy kedvenc lesz!  Próbáljátok megfőzni együtt, gyakoroljátok a címkeolvasást, jó móka lesz!

👉 SZILVÁS GOMBÓC

👉 BURGONYAPÜRÉ-GOFRI

👉 TEJBEGRÍZ GLUTÉNMENTESEN, RIZSDARÁBÓL

👉 VANÍLIAMÁRTÁSSAL SÜTÖTT TÚRÓS PALACSINTA

👉 GLUTÉNMENTES KAKAÓS ÉS FAHÉJAS CSIGA

5. Ellenőrizzétek tudásotokat!

Végül ide kattintva elérhettek egy kvízjátékot! Ez a tudáspróba abban segít, hogy felismerjétek azokat az ételeket, amelyek gluténmentesnek tűnhetnek, de valójában glutént tartalmazhatnak, vagy szennyeződésnek lehetnek kitéve. Legyetek figyelmesek, hiszen sok étel elsőre ártalmatlannak tűnhet, de nem az! Válasszátok ki azokat az élelmiszereket, amelyek gluténszennyeződés veszélyét hordozhatják vagy tartalmazhatnak glutént!  Ha bekarikáztátok a helyes választ, akkor itt ellenőrizhetitek, valóban mindent helyesen és alaposan megfontoltatok-e!

Jó játékot kívánnak a GasztroKlinika gyermekgasztroenterológusai és dietetikusai!

Gyermekgasztroenterológiai szakrendelés

gluténmentes

Visszahívjuk Önt!

Kérésére visszahívjuk, adja meg nevét, e-mail címét és telefonszámát, kollégáink 24 órán belül jelentkeznek.

A küldés gomb megnyomásával elismerem, hogy elolvastam, megértettem és elfogadom az Adatvédelmi szabályzatot, mely alapján az oldal az adataimat kezeli.