kilégzési teszt

Fókuszban a Helicobacter pylori-fertőzés kimutatására alkalmas kilégzési teszt

A Helicobacter pylori-fertőzés kimutatására szolgáló kilégzési teszt a világon az egyik leggyakoribb kórkép kimutatására szolgál. A Helicobacter pylori baktérium okozta elváltozás előfordulási gyakorisága földrajzi területenként, életkoronként, etnikai hovatartozástól és szocioökonómiai körülményektől függően változik. A fejlődő országokban és a rosszabb társadalmi-gazdasági körülmények között élők körében a fertőzés előfordulásának gyakorisága magasabb. Az elmúlt évtizedekben a higiéniai körülmények javulásának és a társadalmi-gazdasági fejlődésnek köszönhetően a Helicobacter pylori-fertőzés aránya a felnőttpopulációban csökkenő tendenciát mutat, azonban a népesség növekedésének köszönhetően a fertőzöttek száma továbbra is stagnál vagy emelkedik. (1) 

Nem csak a felnőtteket érinti, becslések szerint világszerte minden harmadik tünetmentes vagy egészséges gyermek szervezetében kimutatható a baktérium. Magyarországon a 20-30 évesek 40-50%-a, az 50-60 évesek 65-70%-a hordozza a baktériumot. (2)

MIT LEHET TUDNI A HELICOBACTER PYLORI BAKTÉRIUMRÓL? 

A Helicobacter pylori spirál alakú, mindössze 3 mikrométer hosszú, Gram-negatív festődésű baktérium. A korábban sterilnek vélt gyomornyálkahártya felszíni nyákrétegein belül telepszik meg, tulajdonképpen belefúrja magát a nyálkahártyába, hogy kiszabaduljon a savas környezetből. Emellett arra is képes, hogy a savas környezetet semlegesítse, méghozzá azért, mert sokféle enzim, többek között ureáz termelésére képes. Nem minden Helicobacter pylori okoz gyomorfekélyt vagy más betegséget, ehhez a baktérium által termelt ún. citotoxinok is szükségesek. 

A HELICOBACTER PYLORI-FERTŐZÉS FŐBB TÜNETEI

A tudomány még nem talált egyértelmű magyarázatot arra, mi okozza, hogy a Helicobacter pylori-fertőzés egyeseknél nem okoz tüneteket, míg másoknál akár súlyos formában is jelentkezhet. Ha a Helicobacter pylori-fertőzés és annak szövődményei tüneteket okoznak, akkor azok az alábbiak lehetnek:

  • fájdalom vagy égő érzés a gyomorban,
  • olykor a fájdalom erősebb éjszaka, vagy ha a gyomor üres,
  • hányinger,
  • étvágytalanság,
  • gyakori böfögés,
  • puffadás,
  • fogyás.

A Helicobacter pylori viszonylag könnyen és egyszerűen szűrhető, pl. 14C-urea-kilégzési teszttel, így emésztőrendszeri panaszok esetén ajánlott megbizonyosodni arról, nem vagyunk-e fertőzöttek, illetve akkor is érdemes ellátogatni budapesti gasztroenterológiai magánrendelésünkre, ha családjukban előfordult gyomor- és nyombélfekély vagy gyomorrák. https://gasztroklinika.hu/

Amennyiben a fenti tüneteket tapasztalja, keresse fel a gasztroenterológiai magánrendelésünket. Budapesten a III. kerületben található a GasztroKlinika, ahol a felnőttek és gyermekek ellátására szakosodott szakorvosaink várják önöket a korrekt diagnózis és hatékony terápia érdekében. 

A HELICOBACTER PYLORI-FERTŐZÉS KIVÁLTÓ OKAI

A Helicobacter pylori-fertőzés emberről emberre vagy szennyezett élelmiszerrel, vízzel terjed. Átadható nyállal vagy hányással, széklettel való közvetett érintkezés útján. A fertőzést legtöbben gyermekkorban kapják el felnőttektől. (3)

A HELICOBACTER PYLORI-FERTŐZÉS LEHETSÉGES SZÖVŐDMÉNYEI

A Helicobacter pylori a fertőzést követően tartósan megtelepszik a gyomor nyálkahártyájában, ahol gyulladást hoz létre, valamint megemeli a gyomor savtermelését, melyek hosszú távon az alábbi szövődményekhez vezethetnek:

  • Gyomor- vagy nyombélfekély: a Helicobacter pylori baktérium károsíthatja a gyomor és/vagy a vékonybél felszínét, amelyen így a gyomorsav fekélyt (gyomor vagy nyombél falán kialakuló sebet) okoz. A Helicobacter pylori-fertőzések körülbelül 10 százalékában alakul ki fekély.
  • Gyomorhurut: a Helicobacter pylori-fertőzés irritálhatja a gyomrot, gyomornyálkahártya-gyulladást (gyomorhurutot) okozva. Ez a leggyakoribb szövődmény.
  • Gyomorrák: Helicobacter pylori-fertőzés esetén magasabb a gyomorrák bizonyos típusai kialakulásának kockázata.

A HELICOBACTER PYLORI-FERTŐZÉS DIAGNOSZTIZÁLÁSA

A gyomornak a Helicobacter pylori általi fertőzése többféleképpen is kimutatható, így a gasztroenterológiai magánrendelés keretében a GasztroKlinika kezelőorvosa többféle úton, többféle módszerrel is diagnosztizálhatja a baktérium jelenlétét a szervezetben. 

Így például:

  • 14C-urea-kilégzéses teszttel,
  • vérvizsgálattal (a baktérium ellen termelődő antitestre szűrnek),
  • székletminta-vizsgálattal (antigénnel vizsgálják a baktérium jelenlétét),
  • endoszkópos vizsgálattal (a GasztroKlinika szakorvosai a budapesti gasztroenterológiai magánrendelésünkön gyomortükrözés során vett szövetmintából szinte minden alkalommal végeznek Helicobacter pylori-meghatározást).

MIT KELL TUDNI A 14C-UREA-KILÉGZÉSI TESZTRŐL? 

A budapesti gasztroenterológiai magánrendelésünkön a kilégzési teszthez egy kapszulát kell szétrágás nélkül, kevés vízzel lenyelni, majd a bevétel után 10 percet kell várni. A páciensnek a kilélegzett levegőt gyengén a légzési kártya fúvókájába kell fújnia, ezt addig kell folytatnia, amíg az indikátor membrán színe megváltozik. (A paciensek részére szóló betegtájékoztatót letölthetik, ha ide kattintanak!

  • A kilégzési tesztvizsgálat időtartama: 15-20 perc. 
  • A vizsgálatra éhgyomorral kell érkezni, legalább 6 órának kell eltelnie a kilégzési teszt elvégzése előtti étkezéstől számítva.
  • Vizet lehet inni a 14C-urea-kilégzési teszt előtt, de cukor- és/vagy kalóriatartalmú italokat (gyümölcslé, limonádé, energiaital, kávé) mellőzni kell.
  • A kilégzési teszt elvégzése előtti 1 hónapban nem ajánlott antibiotikumot vagy bizmut hatóanyag-tartalmú gyógyszert szedni.
  • A savcsökkentő gyógyszereket, bizmutot tartalmazó készítményeket el kell hagyni a 14C-urea-kilégzési tesztet megelőző 2 hétben (bevonószerek, savközömbösítők maradhatnak).

 

A Helicobacter pylori-fertőzés kezelése

Nem minden helicobacter-fertőzöttnek van szüksége kezelésre, ám ha a betegség (vagy annak szövődménye) tüneteket okoz, akkor az elsődleges cél a baktérium elpusztítása. Gasztroenterológiai magánrendelésünkön a gasztroenterológus szakorvosaink általában egyszerre kétféle antibiotikumot, illetve savcsökkentő gyógyszert írnak fel a GasztroKlinika betegei részére. Amennyiben az első kezelés nem vezet eredményre, úgy egy újabb kombinált gyógyszeres kúrára lehet szükség. Ha ezzel sem sikerül a baktériumot elpusztítani, akkor javasoljuk a baktériumtenyésztést és antibiotikum-rezisztencia vizsgálatot. A Helicobacter pylori kiirtásával felgyorsul egy esetleges fekély gyógyulása, és újabbak képződése is megakadályozható. Sikeres kezelés után az újbóli fertőződés kockázata alacsony.

 

Forrás:

  1. A clarithromycin-heterorezisztens Helicobacter pylori-fertőzések in situ diagnosztikája és klinikopatológiai jellemzése
  2. Az Egészségügyi Minisztérium szakmai protokollja: a Helicobacter pylori-fertőzés kezelésének időszerű kérdései. 2. hazai H. pylori konszenzus, 2008
  3. Egészségvonal
kilégzési teszt